e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera” - recenzja książki

dodano: 07-08-2013

Poradników dla rodziców i specjalistów na temat różnorodnych zaburzeń jest sporo, jednak znaleźć książkę, która byłaby napisana w przystępny sposób dla rodzica, a jednocześnie zaciekawiła terapeutę, to już nie lada wyczyn.

Okazuje się jednak, że wszystko jest do zrobienia, a w tym przypadku do napisania. Autorka książki „Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera”, Agnieszka Borkowska, jest nie tylko terapeutą, ale również mamą dziecka z zespołem Aspergera. Zatem problem jest jej znany od strony tak praktycznej, jak i teoretycznej. I właśnie w taki sposób napisana jest książka.

Teoria poparta licznymi przykładami sprawia, że wszystko jest zrozumiałe i jasne, a co najważniejsze, na długo pozostaje w pamięci. Po przeczytaniu książki „Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera” nauczyciele i terapeuci powinni inaczej spojrzeć na zachowania swoich uczniów, pewne reakcje i „odzywki” kierowane do osób dorosłych, bo nie świadczą one o ignorancji i braku wychowania, ale są cechą charakterystyczną, którą autorka pomaga nam zrozumieć i zaakceptować.

Oprócz charakterystyki samego zespołu Aspergera, w książce znajdziemy informacje na temat tego, w jaki sposób, kiedy i kto diagnozuje powyższe zaburzenie oraz jakie formy terapii mogą okazać się przydatne.

Ponieważ tak samo jak terapia, ważna jest również współpraca między placówką oświatową a rodziną, w książce Agnieszki Borkowskiej odnajdziemy rozdział poświęcony i tej kwestii. Kontrakty, formy nagradzania, sposoby radzenia sobie ze złością to tylko przykłady złotych środków, które powinny być stosowane przez nauczycieli.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto pracuje z dziećmi. Zaznajomienie się z tą pozycją pozwoli na wczesne rozpoznanie problemu u dziecka i pokierowanie do odpowiedniego specjalisty, co jest istotne, ponieważ nadal wiele dzieci uzyskuje stosowną pomoc zbyt późno.

Radzenie sobie ze złością to problem wielu dzieci, również tych, które nie mają zaburzeń. Rady i metody pracy opisane w książce mogą być z powodzeniem stosowane, a nawet powinny być wobec całej klasy, dzięki nim praca naprawdę stanie się łatwiejsza, a co za tym idzie - przyjemniejsza.

Marta Baj Lieder - Terapeuta integracji sensorycznej, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta ręki, instruktor masażu shantala i chusto noszenia.
www.centrum-logop.pl

Logop

Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera
Agnieszka Borkowska
Wydawnictwo Harmonia, 2010
 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.