e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Zajęcia artystyczne dla dzieci – czy warto?

dodano: 12-07-2017
Każdy z nas w swoim życiu obcuje ze sztuką mniej czy bardziej. Oglądamy filmy, słuchamy muzyki, kupujemy obrazy do pokoju, rzeźby dekoracyjne, tańczymy na weselach czy też imprezach. Rzecz jasna, nie wszyscy jesteśmy artystami, ale mamy z nimi styczność cały czas, całe swoje życie. Dlaczego więc nie pozwolić naszym dzieciom uczęszczać na zajęcia artystyczne?


Rozwój emocjonalny dziecka jest bardzo ważnym etapem w jego życiu, ale także w życiu rodziców. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko były dobre i zauważało piękno świata wokół niego. Tylko jak sprawić, aby tak było? Jednym z najlepszych elementów budowania pewnego rodzaju wrażliwości na świat jest właśnie muzyka. Ta dziedzina sztuki działa kojąco na naszą duszę, ale także na emocje - pozwala wyzwolić  wszystkie negatywne, które gdzieś się w nas kumulują i daje czas na zrozumienie pewnych rzeczy. Warto dać dziecku szansę i zapisać go na zajęcia muzyczno-taneczne, wokalno-aktorskie, czy każde inne w tej dziedzinie. Nie tylko po to, by maluch wyrósł na wielką gwiazdę, ale także po to, by pokazać mu trochę inny świat przekazywania emocji i radzenia sobie z nimi. Niekoniecznie to musi być muzyka, mogą to być również zajęcia z ceramiki, których działanie wykształci w dziecku cierpliwość i wewnętrzny spokój, a także taniec, dzięki któremu nasza pociecha wyładuje swoje emocje i energię.

Kolejną zaletą uczęszczania na takie zajęcia jest stwarzanie poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, a także za grupę, do której uczęszcza nasz maluch. Wszystkie grupy teatralne, musicalowe, taneczne mają to do siebie, że są budowane przez grupę ludzi, zatem odpowiedzialność spoczywa zarówno na całym zespole, jak i każdej indywidualnej osobie. Kiedy dziecko wyrazi chęć uczestniczenia w takich zajęciach, a rodzice się na to zgodzą, trzeba być świadomym oraz uświadamiać także dziecko, że nie można w trakcie od tak sobie zrezygnować i trzeba być konsekwentnym. To bardzo cenne lekcje dla każdego, szczególnie dla młodych odkrywców (swoich talentów).

Oprócz wyżej wymienionych powodów jest jeszcze jeden, mianowicie praca w grupie. To rzecz niesłychanie ważna w życiu każdego małego i dorosłego człowieka. Na pracy zespołowej opiera się szkoła, wszystkie projekty, zabawy, a potem nawet i praca. Posyłając dziecko na zajęcia artystyczne, możemy zobaczyć jak odnajduje się w grupie, jak pracuje z innymi dziećmi i jakim typem członka grupy jest. Dzięki temu dziecko dużo łatwiej odnajdzie się w takich zadaniach w szkole.

Warto zainwestować w rozwój swojego dziecka. Każdy rodzic powinien być wzorem dla swoich pociech i uczyć je, jak postępować odpowiedzialnie. Nie należy karać swojego dziecka niechodzeniem na dodatkowe zajęcia, gdyż to tylko ogranicza jego rozwój osobisty. Zajęcia artystyczne są ważne, jak każde inne. Zdobyte umiejętności pozostaną już do końca życia. 

Klaudia Macharzyńska
Opublikowane w: Ekspresja i twórczość

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.