e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Zaburzenia integracji sensorycznej związane z przyjmowaniem pokarmów

dodano: 06-08-2014

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego wpływają na wszystkie sfery życia człowieka. Dlatego również mają ogromny wpływ na to, co i w jaki sposób dziecko je. Niestety, zwykle tym samym sprawiają, że dziecko wykazuje poważne zaburzenia żywienia, co bardzo niepokoi rodziców i opiekunów małych niejadków.

Do najczęstszych objawów związanych z zaburzeniami integracji sensorycznej, mocno związanych z przyjmowaniem pokarmów zaliczamy: nadwrażliwość na temperaturę i teksturę jedzenia, a także jego smak i zapach. Te czynniki oczywiście mocno ograniczają dietę dziecka.

Jednak nadwrażliwość nie jest jedynym sposobem na odbiór bodźca. Istnieje grupa dzieci, która wręcz przeciwnie słabo czuje i tym samym domaga się pokarmów wyrazistych, mocno doprawionych, o określonej temperaturze, dostarczających dodatkowych wrażeń np. dźwiękowych przy jedzeniu. Dlatego też w diecie takiego dziecka przeważają zwykle produkty niezdrowe, ostre, mocno przetworzone np. parówki czy chipsy. Oczywiście to nie jest tak, że rodzic wybiera niezdrowe produkty dla swojego dziecka, bo ono sobie tego życzy. Najczęściej próbuje podawać pokarmy zróżnicowane, jednak wszelkie próby zachęcenia dziecka do zjedzenia czegoś innego kończą się jego odmową.

Słabe czucie sprawia również, że dziecko wykazuje tendencję do wpychania zbyt dużej ilości pokarmu do buzi, co nie rzadko kończy się zakrztuszeniem lub zwróceniem jedzenia. W celu poprawy czucia, dziecko może wkładać do buzi również swoje łapki lub produkty zupełnie niejadalne.  Słabe czucie w połączeniu z zaburzonym planowaniem motorycznym i obniżonym napięciem mięśniowym skutkuje zaburzeniami motorycznymi w obrębie jamy ustnej, powodując, że dziecko ma problemy z gryzieniem, żuciem czy połykaniem. Kłopoty z motoryką narządów mowy możemy zaobserwować już u noworodka, który nie będzie potrafił skoordynować ssania, połykania i oddychania w trakcie pobierania pokarmu.

Zaburzenia integracji sensorycznej opóźniają także rozwój koordynacji ruchowej, powodując tym samym, że dziecko nie radzi sobie z wieloma umiejętnościami samoobsługowymi, przykładowo ma kłopot ze sprawnym posługiwaniem się sztućcami, nie potrafi ich właściwie złapać czy umieścić na łyżce pokarmu. Dla niektórych nie stanowi to problemu, bo sztućce można zastąpić paluszkami, do czego gorąco zachęcam. Niestety, jeśli dziecko jest mocno nadreaktywne na dotyk, nie będzie chciało brać w rączki żadnego pożywienia. W takich sytuacjach rodzicowi pozostaje karmienie malca, co nie sprzyja w rozwoju samodzielności.

Rozlewanie płynów, rozsypywanie jedzenia i tendencja do robienia wokół siebie bałaganu to problemy, z którymi borykają się dzieci z zaburzoną płynnością ruchu. Jeśli dodatkowo dziecko wykazuje zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, może mieć kłopot z celowaniem widelca czy łyżki w stronę swojej buźki.


Częstym problemem, zgłaszanym przez rodziców i wychowawców dzieci z zaburzeniami SI jest problem z poziomem pobudzenia, który może być za niski lub za wysoki. Nieustanne wiercenie się, kłopoty ze skoncentrowaniem się na aktualnie wykonywanej czynności oraz skupianie się na elementach nieistotnych, z całą pewnością przeszkadzają w sprawnym przyjmowaniu pokarmów.

Ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie na całkowity rozwój i zdrowie człowieka; każde dziecko wykazujące zaburzenia o podłożu nieprawidłowej integracji sensorycznej, mającej kłopoty z odpowiednim przyjmowaniem pokarmów, powinno być pod opieką terapeuty. Zaburzenia integracji sensorycznej nie mijają samoistnie, a stres rodziny towarzyszący porom posiłków wpływa bardzo negatywnie na jej wszystkich członków i relacje między nimi.

Autorem tekstu jest Marta Baj Lieder - Mama 6 miesięcznej Mariki, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala i Doradca Noszenia ClauWi, autor książki "Barwy świata". Liderka Klubu Ratatuj na Jasieniu. www.centrum-logop.pl

 


 

Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.