e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Zaburzenia Integracji Sensorycznej – moda czy realny problem

dodano: 09-01-2017
Przedszkole, szkoła, poradnie i prywatne gabinety oferują zajęcia z integracji sensorycznej. Można nawet stwierdzić, że od jakiegoś czasu jest to modne. Ale czy na pewno wiemy, jaki jest cel takich zajęć czy terapii? Przecież bawić się z dziećmi możemy w domu, a na placu zabaw też się można pohuśtać. Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli, że to „czary-mary” i kura znosząca złote jajka.

Organizm człowieka to bardzo skomplikowana maszyna. Wszystko powinno działać prawidłowo – trybiki, sprężynki, wskazówki – każdy ma swoje zadanie. Nasze centrum dowodzenia znajduje się w mózgu. Wszystkie informacje, nauka, reakcje, biegną do niego, bo to mózg musi zlokalizować, przetworzyć, zorganizować każdą czynność. 

Integracja sensoryczna to właśnie proces tworzenia spójnej całości z bodźców docierających do naszego mózgu za pomocą zmysłów. Dotyk, wzrok, smak, słuch, węch, poczucie przestrzenne, koordynacja – jeśli odbieramy je właściwie, jesteśmy bezpieczni, szczęśliwi, rozwijamy się prawidłowo i harmonijnie, działamy celowo. 

Czasami zdarza się jednak, że nasz mózg odbiera sygnały błędnie, źle je interpretuje lub w ogóle nie potrafi ich odczytać. Bardzo częste zaburzenia przetwarzania impulsów próbujących dotrzeć do nas zmysłów to: strach przed głośnymi dźwiękami, nierozumienie poleceń, brak mowy, niezgrabność ruchowa, zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, chodzenie na palcach, specyficzna „moda” – bez skarpet, stare ciuchy, bez metek lub obcisłe; uczucie bólu przy obcinaniu paznokci, włosów, myciu zębów, czesaniu; wybiórcza dieta.  Staramy się szukać kompensacji, nawet nie wiedząc o tym, aby po prostu funkcjonować. 

Zajęcia integracji sensorycznej mają za zadanie nauczyć nasz mózg odpowiednich reakcji adaptacyjnych, które dotychczas błędnie odczytywał. Terapeuta wie, jaką aktywność, w jakiej kolejności i ile czasu powinien prowadzić, aby nam pomóc. Terapię integracji sensorycznej może prowadzić wyłącznie osoba posiadająca certyfikat terapeuty integracji sensorycznej. 

Na placu zabaw dziecko będzie unikało aktywności, które sprawiają mu kłopot lub będzie cały czas stymulować się, aż dojdzie do przeciążenia układu nerwowego. Dlatego w razie zdiagnozowanych problemów, należy udać się na terapię do właściwej osoby. Wyniki terapii są najczęściej widoczne po 6-8 tygodniach, kiedy nasz mózg zapamięta nową umiejętność.  Jeśli na sali do integracji sensorycznej panuje „dobra zabawa”, to tym lepiej – w emocjach uczymy się szybciej i przyjemniej. 

Jeśli cokolwiek budzi nasz niepokój, nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno na terapię integracji sensorycznej.
 
Zaburzenia SI

Marta Kaczmarek - terapeuta i diagnosta SI
 
Opublikowane w: Zaburzenia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.