e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Matka prawdziwa, recenzja książki "Mamo, dasz radę! Macierzyństwo od A do Z”

dodano: 16-11-2011
Przyznaję otwarcie – nie lubię poradników – żadnych. A już szczególnie tych dotyczących wychowania dzieci. W tej kwestii jestem dość niereformowalna, a niektórzy powiedzą pewnie, że zjadłam wszystkie rozumy. A ja sobie myślę, że jeśli będę miała z czymś problem, to raczej zamówię wizytę u lekarza czy psychologa, niż sięgnę po książkę, w której ktoś autorytarnie, nie znając mnie i mojego dziecka, będzie je (lub mnie) diagnozował i poddawał ocenie hipotetyczne zachowania.

Ale dlaczego o tym piszę? A no dlatego, że niektórzy mogą przypuszczać, iż „Mamo, dasz radę!” to kolejny poradnik, w którym znalazło się tysiąc teoretycznych rozwiązań wymyślonych problemów. Nic bardziej mylnego. Ta książka to świetny, czasem zabawny, czasem dość dramatyczny zapis stanów i nastrojów, w jakie potrafią każdą, nawet najbardziej cierpliwą matkę wprowadzić jej pociechy – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. To zbiór scenek z życia każdej kobiety wychowującej dzieci, tyle tylko, że nie każda potrafi, a raczej – chce, tak otwarcie o tym mówić, jak Dorota Smoleń.

Nie ma tu słodzenia, nie ma lukrowania, jest prawdziwe życie, ze swoimi jasnymi, cudownymi stronami, ale też z tymi bardziej mrocznymi, kiedy już naprawdę trudno sobie poradzić.

Autorka nie stawia siebie w pozycji wszechwiedzącego autorytetu, „matki idealnej”, wprost przeciwnie. Wtapia się w tłum „matek prawdziwych”, jak to trafnie nazwała. Jest jedną z nich, (…)nie zawsze ma ochotę na zabawę w sklep i nie lubi berka, bo jej w kolanie strzyka przy kucaniu. A sterta rzeczy do prasowania sięga już sufitu…

I to jest w tej książce cudowne – autentyczność, brak pozy, silenia się na poprawność. Samo życie, trafnie i odważnie uchwycone.

Ewa Świerżewska

Mamo, dasz radę! Macierzyństwo od A do Z
Dorota Smoleń
il. Anna Koronowicz
wyd. Pestka, 2011

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Niania wtorek, 20 Wrzesień 2016 15:09
    Taki podręcznik jest też dobry dla niań, a jest już ich rzesza. Co czują rodzice, jak kooperują z dziećmi. Rekomenduję w środowisku nianiowym. Pozdrawiam

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.