e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Krocząc królewską drogą... - "O snach"

dodano: 16-06-2011
Sny budzą silne emocje, uruchamiają spekulacje, stawiają liczne pytania. Są takie, o których najchętniej by się jak najszybciej zapomniało oraz takie, które przywołuje się wielokrotnie, delektując się każdym obrazem i myślą z nimi związaną, a wreszcie takie, o których długo nie uda się zapomnieć. Bywają sny powtarzające się, męczące. Mogą być sny wstydliwe - w końcu nasza psychika funkcjonuje w czasie snu niezależnie, pozwalając sobie na "oczyszczenie” tego, co świadomie nie byłoby dostępne. Chociaż i tu wydaje się działać pewna cenzura – stąd zamiast dostać jakąś  trudną treść wprost, w śnie pojawiają się symbole, swoisty szyfr, jakiś rebus do rozwiązania, czyli odczytania znaczenia.

Sny, które Freud nazywał „królewską drogą do nieświadomości”, niewątpliwie wiążą się z przeżyciami – nikt tego obecnie nie kwestionuje. Wystarczy poobserwować śpiące dziecko, czasem da się usłyszeć, co aktywnie przeżywa – być może uda się powiązać reakcje z jego sytuacją, wydarzeniami, które miały miejsce, emocjami. I chociaż niektórym wydaje się to bliskie „wróżeniu z fusów” albo praktykom bliskim zabobonom – to, o czym śnimy jest, czy też może być, wykorzystywane w psychoterapii.

Specyficzny język snu nie jest jakąś tajemną, dostępną jedynie psychoterapeucie wiedzą. I chociaż tematyka i treść sennego marzenia może wydawać się magiczna, nielogiczna, utajniona, bezsensowna, niewarta zachodu, to właśnie ów język trzeba poznać, by odkryć znaczenie – dla każdego inne i zrozumiałe w kontekście jego osobistej sytuacji. Opowiedzenie snu w trakcie psychoterapii – indywidualnej, grupowej czy na przykład psychodramy – może okazać się ważnym krokiem w zrozumieniu lub przezwyciężeniu kryzysu. Psychoterapeuta pomaga rozeznać się w tym, co pacjent sam myśli, nie kierując się jedynie jakąś znaną mu symboliką i odgórnym narzuceniem własnego rozumienia.

Zatem problematyka snów, choć może się kojarzyć niektórym z parapsychologią, jest ważnym materiałem, drogowskazem, zagadnieniem z nurtu psychologii. Warto przyjrzeć się jej również od strony antropologii, kultury, duchowości, na pewno też fizjologii i neurologii.

Kilka z tych obszarów próbuje poruszyć książka "O snach” Sylvie Baussier. Autorka zastanawia się nad korzeniami słowa sen, przytacza synonimy, dostarcza wiedzy naukowej, którą podaje w zrozumiały dla czytelnika sposób. Bo, co warto podkreślić, książka ta nie jest kierowana do profesjonalistów (choć mogą ją z zainteresowaniem przeczytać), ale do osób, które są zainteresowane tym wszystkim, co ze snem związane. Jest miejsce i na opis faz snu, i badania mózgu, i wiedzę dotyczącą śnienia przez dzieci. Czy wiedzieliście, że pomiędzy 4. a 5. rokiem życia oraz około 15 roku życia stwierdzono największe  nagromadzenie w marzeniach sennych koszmarów? A czy wiecie, o czym śnią zwierzęta? Czy istnieją sny prorocze? Autorka w swojej książce próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania, umieszcza wiele ciekawostek. Sięga do różnych okresów historycznych, wierzeń, tradycji, obrzędów, kultury, symboliki. Jest też rozdział poświęcony rozważaniom filozoficznym i psychologicznym.  Można się dowiedzieć, w jaki sposób niektóre sny zostały przetworzone i wykorzystane w dziełach artystów, w literaturze, w tym w znacznej mierze dziecięcej... Na blisko 60 stronach udało się autorce pokazać temat ciekawie i wielostronnie, pobudzić do stawiania pytań i zastanowienia się nad zagadnieniami związanymi ze śnieniem. Pewnie każdy obszar mógłby zostać pogłębiony, ale nie jest to dzieło naukowe, lecz przystępnie zaprezentowany szeroki zakres badań skłaniający do dalszych poszukiwań...

Ta książka przypomina album wzbogacony przepięknymi – nieco zagadkowymi, niedopowiedzianymi, pełnymi symboli (jak to we śnie) - ilustracjami. Już samo oglądanie poruszających obrazów, których autorką jest Ilya Green, intryguje, zachęca do własnych przemyśleń i poszukiwania sensu. Ciekawym dodatkiem  są też cytaty, „złote myśli” związane z poruszaną tematyką, jakby na potwierdzenie ważności i sensu stawianych sobie pytań. Przesadzona jedynie wydaje mi się granica wiekowa w tekście rekomendującym książkę. Z tym, że do 106 lat (albo i dłużej) się zgodzę, ale 6-latek na pewno nie będzie w stanie zrozumieć, o czym toczą się rozważania. Myślę, że może sięgnąć po tę pozycję uczeń szkoły podstawowej, ale raczej też nie w klasach początkowych. To zbiór wiedzy wciągającej, ciekawej, choć nie najłatwiejszej.  

Anna Kossowska-Lubowicka - specjalista psychologii klinicznej

Tekst inspirowany książką "O snach" Sylvie Baussier

O snach
Sylvie Baussier
przeł: Agnieszka Drotkiewicz
Wydawnictwo Amea, 2010
Sugerowany wiek: 6+
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.