e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Jak stymulować dziecięce zmysły - recenzja książki "Integracja sensoryczna na co dzień"

dodano: 02-09-2011
Czy ktoś z nas zastanawiał się, dlaczego coś czujemy i widzimy? Dlaczego możemy jednocześnie rozpoznać smak i zapach? Jak to wygląda od strony fizjologicznej? W jaki sposób sygnał z receptorów przesyłany jest do mózgu? Jak mózg interpretuje dane przesłane z różnych zmysłów? Na te i jeszcze wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w tej książce. Jest ona bardzo ciekawa, poszerza naszą wiedzę z zakresu szeroko rozumianej psychologii, napisana bardzo przystępnym językiem.

Wprowadzenie wyjaśnia termin „integracja sensoryczna” – cytując „Jest to proces przetwarzania w mózgu informacji odbieranych przez zmysły z naszego ciała oraz otoczenia w celu wykorzystania ich w codziennym życiu”. Przekładając to nasz język, poszczególne zmysły reagują na określone typy bodźców, np. węch reaguje na zapach.

Integracja sensoryczna następuje wtedy, gdy dojdzie do właściwego połączenia doznań odbieranych przez zmysły. Integracja ta zapewnia zgodność obrazu otaczającego nas świata. Osoby, u których występują zaburzenia integracji sensorycznej, potrzebują specjalnej terapii, która pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie w kategorii zaburzeń wyróżnia się: niezręczność ruchową, minimalne zaburzenia czynności mózgu, rozwojową dyspraksję, rozwojowe zaburzenie koordynacji.

Bardzo ważne przesłanie tej lektury: najważniejszy dla dziecka jest pierwszy rok życia. Wielu rodziców nie zdaje sobie chyba z tego sprawy. W początkowym okresie życia u człowieka następuje uaktywnienie, integracja i dojrzewanie układów zmysłów. Wszystko, co zostanie dziecku wpojone w tym okresie, zostaje na całe życie. Dlatego pamiętajmy, że o rozwój naszych pociech trzeba dbać od pierwszego dnia życia. Każda chwila może mieć ogromny wpływ na odbieranie świata przez nasze dzieci. W trakcie życia najpierw uczymy się rozpoznawać i przyzwyczajać do otaczających nas bodźców. Kolejnym etapem na drodze rozwoju jest uczenie się, co te bodźce znaczą i jak je traktować. Zadbajmy o to, by nasze dziecko pokonywało poszczególne etapy w przyjaznej atmosferze, bez negatywnych emocji i pośpiechu.
 
Znajdziemy tu również szczegółowe informacje dotyczące rozwoju zmysłów u człowieka, jak również porady dotyczące ćwiczenia sprawności poszczególnych narządów percepcji. Poza tym możemy też przeczytać o ogromnym znaczeniu muzyki w naszym życiu. Opisane są poszczególne okresy w życiu dziecka i wrażliwość dzieci na muzykę, sposób jej odbioru. Podkreśla się fakt, iż muzyka oddziałuje na nasz układ nerwowy. Zmiany zachodzą głównie w sferze emocjonalnej i estetycznej. Można zatem zacząć domyślać się, skąd wzięło się powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje”. Ludzie zauważyli wpływ dźwięków - muzyki na nasz organizm. Współcześnie muzyka spełnia również dwie funkcje: rozwojową (kształcąca) i terapeutyczną. W książce tej znajdziemy opis etapów rozwoju umiejętności muzycznych, ćwiczenia wspomagające ten rozwój. Każde dziecko ma zadatki do muzykalności, czyli emocjonalnego odczuwania muzyki - naszym zadaniem jest je rozwijać.

Bardzo polecam tę lekturę, w szczególności osobom, które bacznie obserwują rozwój swoich maluchów. W poradniku dorośli znajdą sposoby stymulowania układu nerwowego, zmysłowego poprzez przyjemne i proste dla dzieci ćwiczenia, również z wykorzystaniem muzyki. Lektura zawiera bardzo dużo ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie poszczególnych zmysłów. Dodatkowo do książki dołączona jest płyta z muzyką klasyczną.

Klaudia Maksim - studentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim

Integracja sensoryczna na co dzień
Maria Borkowska, Kinga Wagh
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.