e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech” + recenzja

dodano: 27-07-2011
Jak wygląda świat z perspektywy dziecka? Jak postrzega ono siebie i innych ludzi? Co rozumie, zanim zacznie na ten temat mówić? "Dziecko w lustrze..." to zapiski naukowca i przesycone czułością uwagi świeżo upieczonego taty, zafascynowanego tym, w jaki sposób jego córka odbiera rzeczywistość.
(z noty wydawcy)


Naukowa kronika z trzech pierwszych lat życia – recenzja książki „Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech”

Osobliwa jest to książka - autor występuje w niej jednocześnie pod dwoma postaciami: dociekliwego naukowca – psychologa rozwojowego i troskliwego ojca. Jest to swoista kronika trzech pierwszych lat życia Atheny – zapis obserwacji jej zachowań, filmów z jej udziałem, przytoczenie dziecięcych rozmów. To jednocześnie zachwyt nad wszystkim co pierwsze: samodzielne kroki, słowa, rozpoznanie swojej twarzy w lustrze oraz chłodne spojrzenie naukowców (również tych, którzy nie mieli dzieci) na sprawy rozwoju mózgu i świadomości.

Charles Fernyhough jest pisarzem angielskiego pochodzenia i psychologiem, który wykłada na uniwersytecie Durham. Sądząc po ilości publikacji (książek, artykułów i rozdziałów) jest bardzo prężnym i ambitnym naukowcem, co nie przeszkodziło mu w poświęceniu trzech lat na prowadzenie obserwacji w domu. Gdy pojawiła się na świecie Athena – pierwsze dziecko pisarza – postanowił sprawdzić dotychczas zdobytą wiedzę z praktyką. Nagrywał więc swoją córkę, prowadził notatki i gromadził wiedzę, które złożyły się na książkę „Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech” przetłumaczoną dotychczas na siedem języków, w tym chiński i koreański.

Jak dziecko postrzega świat? W jaki sposób konstruuje pierwsze myśli i wnioski? Jak powstaje mowa człowieka (logika wypowiedzi, składnia, ciąg przyczynowo-skutkowy etc.), dlaczego nie pamiętamy wydarzeń z najwcześniejszego dzieciństwa, co odróżnia ludzi od zwierząt we wczesnym stadium rozwojowym, jak oddzielić siebie od świata i kiedy to następuje, w jaki sposób dziecko uczy się wzorców kulturowych, jak zaczyna funkcjonować w społeczeństwie…? Na tego typu pytania stara się odpowiedzieć Fernyhough. Wyjaśnia także, dlaczego małe dzieci tak rzadko pojawiają się w literaturze pięknej. Okazuje się, że nie są jeszcze ukształtowanymi osobowościami, a nade wszystko nie mają świadomości swojego jestestwa. Ta rodzi się z czasem wraz z rozwojem mowy, która każe ubierać myśli w słowa.

Podwójność relacji wobec „obiektu” badań, których nie da się oddzielić, może prowadzić do pewnej pułapki: brak obiektywizmu. Wnioski wyciągnięte na podstawie obserwacji jednego dziecka, na dodatek własnego, do którego trudno się zdystansować, trudno uznać za ogólne i odzwierciedlające rzeczywistość. Z jednej strony jest to książka naukowa, z drugiej zaś pełen ciepła i emocji intymny dziennik. Książka nie wpisuje się ani w literaturę stricte popularnonaukową, ani w beletrystykę. Sytuuje się gdzieś pomiędzy nimi. Najbardziej poetycka książka popularnonaukowa… - jak ujął to jeden z recenzentów „Sunday Telegraph”. Przyznać trzeba – dzieło oryginalne, niepozbawione solidnych podstaw, momentami wzruszające. Jednak ile będziemy chcieli z niego odnieść do własnych doświadczeń, to już zależy tylko od nas.

Agata Hołubowska

Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech
Charles Fernyhough
przeł. Małgorzata Glasenapp
wyd. W.A.B, 2011
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.