e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem" + recenzja

dodano: 06-07-2011
Mała dziewczynka, jak każde dziecko, szuka przyjaciela. Chciałaby zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, ale przypadkiem spotyka kogoś zupełnie innego – krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółką, bo on tego chce, i wydaje się, że potrzebuje pomocy. Co wyniknie z tej przyjaźni? Głównym przesłaniem książki jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego z daleka i pozwól mu żyć tak jak chce. Dziecko nauczy się z tej książki, czym jest i na czym polega przyjaźń oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela.
(z noty wydawcy)


Czy te oczy mogą kłamać? – recenzja książki "Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”


Czy smutne oczy to wystarczający powód, by próbować się zaprzyjaźnić z ich właścicielem? Czy przyjaciel to ktoś, kto nieustannie wpędza nas w poczucie winy? Czy chęć niesienia pomocy, wartość  niewątpliwie godna pochwały, może okazać się też pułapką? Czy „te oczy mogą kłamać”?

Niby prosta opowieść o dziewczynce, która, szukając przyjaciela, natrafia najpierw na krokodyla, w końcu odnajduje bezpieczeństwo i spokój w kontakcie z koalą... Tylko niby, bo niesie ze sobą ważne i głęboko poruszające przesłanie. Taka przyjaźń z książkowym krokodylem w prawdziwym życiu może doprowadzić do potężnych emocjonalnych tarapatów. I doprowadza, dlatego warto zadbać o „emocjonalną edukację” najmłodszych, tak by dokonywali wyborów w pełni świadomie i nauczyli się asertywności. By w dorosłym życiu potrafili broni się przed niszczącymi, często pełnymi przemocy związkami.

Czy to nie za wcześnie, by dzieciom „serwować” taki temat? Zdecydowanie nie, ponieważ opowieść jest o przyjaźni, a przecież i dzieci chcą się przyjaźnić, mieć kogoś bliskiego, być ważnym. Również dlatego nie, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. I po raz trzeci nie, bo wszystko w tej książce jest w rękach autorki – psychologa, której nie tylko pisanie jest bliskie, ale i wieloletnie zawodowe obcowanie z dziećmi i merytoryczne przygotowanie do opisywania tajników psychiki. Czyni to w sposób wciągający, delikatny (choć przecież wprost), na pewno dostosowany do możliwości percepcyjnych dziecka.

To książka o przyjaźni –  złej i dobrej. O tajnikach kontaktu z drugim człowiekiem (tutaj – zwierzątkiem, wszak to bajka) w sensie szerszym również. O marzeniach i wyobrażeniach związanych z innymi. O powierzaniu innym swojej intymności. O zaspokajaniu potrzeb innych i swoich, o dylemacie – w jakiej kolejności i w jakim zakresie? O obwinianiu drugiej osoby i noszeniu poczucia winy w sobie. O tych chwilach, kiedy w związku z zachowaniami drugiego człowieka robi się przykro. O odmienności i o tym, czy można drugiego zmienić. O pytaniu, czy krokodyl może zostać koalą, a samotnik o zachowaniach agresora „mięciutkim i rozkosznym” misiem do przytulania. O poczuciu własnej wartości. O tym, co to znaczy robić coś dla drugiego. Co to znaczy zaakceptować innego takim, jakim jest. Czy przyjaźń może stawiać warunki i karać za ich niespełnienie. Czy przy przyjacielu powinno czuć się gorszym.

Dorośli wiedzą, że utrzymanie przyjaźni, znalezienie właściwej osoby, którą można określić mianem przyjaciela to nie lada wyzwanie i nie lada radość, gdy się to udaje! Ale czy wiedzą o tym dzieci? Na pewno dzięki tej książce można poruszy z nimi ten temat w rozmowie. Autorka podsuwa wręcz, w osobnym rozdziale i bezpośrednio na kartach książki, liczne pytania i odpowiedzi. W „Słowie dla rodziców, wychowawców i nauczycieli”  w klarowny sposób pokazuje, o czym jest ta książka, jaką niesie przestrogę, na czym powinna polegać dobra przyjaźń i czym może charakteryzować się zła, jaka jest wartość przyjaźni. Pozycja ta – wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, łączy w sobie ciekawą opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu bliskości z cennym przewodnikiem po tym, co wiąże się z kontaktami z innymi ludźmi.

Anna Kossowska-Lubowicka – specjalista psychologii klinicznej

Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem
Elżbieta Zubrzycka
il. Marianna Jagoda-Mioduszewska
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011
wiek: 4+
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.