e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Niemowlę - 6-9 miesięcy

dodano: 04-07-2011
Ani się nie obejrzysz, a twoje dziecko rozpocznie samodzielne zwiedzanie mieszkania w pozycji na czworakach. I potrafi już samo siedzieć. Ba! Zaczyna wstawać, podciągając się przy meblach, więc… żegnaj ukochana filiżanko z gorącą kawą! A ty miotasz się pomiędzy chęcią bycia przy dziecku podczas tych wspaniałych osiągnięć, a tu niestety trzeba iść do pracy… Droga mamo, przeczytaj, co cię czeka, gdy twoja pociecha rozpocznie drugie półrocze życia.

Pamiętasz obawy, jakie towarzyszyły ci, kiedy w pierwszych dniach po porodzie trzymałaś w rękach maleńkiego i delikatnego noworodka? Minęło tylko sześć miesięcy, a mała kruszynka zmieniła się w silne i ruchliwe niemowlę. Półroczny maluch potrafi już samodzielnie przewrócić się z brzuszka na plecy, co zdecydowanie ułatwia mu obserwowanie otoczenia z różnych perspektyw. W pozycji na brzuszku stabilnie trzyma główkę i podpiera się na wyprostowanych rączkach, nie sprawia mu również problemu sięganie po leżące w zasięgu rączki zabawki. Gdyby tylko te dziąsła przestały tak niemiłosiernie swędzieć… Wyrzynające się ząbki mogą zepsuć samopoczucie niejednemu niemowlakowi, oczywiście również w nocy.  

Podciągany do siadu maluszek chętnie angażuje się w zmianę pozycji, a coraz silniejsze mięsnie kręgosłupa ułatwiają mu te zadanie. W ciągu kolejnych tygodni dziecko nauczy się nie tylko utrzymać w pozycji siedzącej, ale do perfekcji opanuje technikę samodzielnego siadania. Odkryje również umiejętność czworakowania – w ten sposób wszystkie pokoje staną się dostępne. A stąd niedaleko już do wstawania – wystarczy przecież tylko podciągać się przy pomocy rączek, odpowiednio pomóc sobie nóżką i gotowe! W końcu uda się wcisnąć te fascynujące guziki na telewizorze!

Drugie półrocze życia to również czas intensywnych zmian w psychice dziecka. W tym okresie maluszek z jednej strony zdolny jest do większej samodzielności, z drugiej jednak szczególnie potrzebuje obecności mamy. Jej obecność to dla dziecka podstawa bezpieczeństwa, dlatego każda próba oddalenia się będzie skutkować głośnym protestem. Maluch reaguje wielką radością na widok mamy i w jej obecności chętnie bawi się i opanowuje nowe umiejętności. Jednak gdy tylko mama znika z pola widzenia, dziecko przerywa zajęcie i domaga się jej powrotu. Jest to więc właśnie ten czas, kiedy umęczone mamy marzą o chwili, gdy ich dziecko pozwoli im obrać ziemniaki lub chociażby zrobić sobie kawę. Z drugiej strony ten uśmiech, gdy mama przekracza próg domu, jest po prostu bezcenny.

W tym okresie rozwoju dziecko zaczyna szczególnie reagować na pojawienie się nieznanej wcześniej osoby. Zachowanie to, choć zupełnie prawidłowe, może być dla rodzica prawdziwa zagadką. Towarzyskie i śmiałe niemowlę może nagle zacząć reagować gwałtownym płaczem na wizytę dawno niewidzianej cioci. Tzw. lęk separacyjny jest naturalnym etapem w rozwoju malucha i świadczy o prawidłowej więzi pomiędzy nim a mamą. Z czasem dziecko zrozumie, że mama jest przy nim i zawsze czuwa, nawet wtedy, gdy w danym momencie jej nie widać. Bycie przy dziecku i okazywanie akceptacji pomoże mu zbudować poczucie bezpieczeństwa i poradzić sobie z targającymi nim emocjami. Z czasem dziecko nauczy się je regulować, z pomocą mamy ukształtuje pozytywną samoocenę, a stąd już niewielki krok ku samodzielności.

Daria Jaworska - psycholog dziecięcy, terapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, autorka bloga o psychologii małego dziecka www.mala-wielka-sila.blogspot.com
Opublikowane w: ABC rozwoju dziecka
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.