e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Uwzględniając dziecięce potrzeby - recenzja książki "Uparte dzieci"

dodano: 12-02-2013
Prawdopodobnie każdy rodzic marzył choć raz o indywidualnej „instrukcji obsługi” własnego dziecka. Książka „Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy” Roberta J. MacKenzie pomaga samodzielnie stworzyć sobie zarys takiego planu, uwzględniając potrzeby maluchów i nastolatków o mocnym charakterze. A jego realizację zacząć od zmiany… siebie.

Dlaczego metody wychowawcze skutkujące przy starszej córce zupełnie nie sprawdzają się podczas rozmowy z młodszą latoroślą? Skąd tak różne reakcje na te same polecenia kierowane do rodzeństwa? Na te i wiele innych pytań dotyczących radzenia sobie z nieposłuszeństwem dzieci stara się odpowiedzieć Robert J. MacKenzie, psycholog wychowawczy, terapeuta rodzin i autor światowego bestsellera „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić”.

Krzyk w supermarkecie, utrudnianie wyjścia z domu, nagminne spóźnienie się, konflikty z rodzeństwem i ignorowanie poleceń – to tylko niewielki wycinek z ogromnego arsenału zachowań, jakimi dysponują nasze pociechy. Dzieci o mocnym charakterze korzystają z nich znacznie częściej i o wiele chętniej przekraczają narzucone przez rodziców granice. Początkowo bezwiednie, a z czasem z coraz większą świadomością wciągają matki i ojców w rodzinny taniec upomnień, kazań, gróźb, a czasami nawet wzajemnych obelg. Robert J. MacKenzie tłumaczy, jak przerwać te bezużyteczne spory i sprawić, aby dziecko zaczęło współpracować.

Kluczem do przedstawionej w poradniku metody jest uświadomienie sobie, że „mały terrorysta” to najprawdopodobniej dziecko o silnym charakterze, które ma inny styl uczenia się reguł. Słowo „Przestań” to dla niech tylko teoria. Chce na własnej skórze doświadczyć tego, co stanie się, jeśli przekroczy granicę. Terapeuta uważa, że jeśli dzieciom da się odczuć naturalne konsekwencje ich niewłaściwego zachowania, to nauczą się wybierać lepiej.

Czytając „Uparte dzieci” nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że celem autora jest przede wszystkim zmiana zachowania rodziców wobec dziecka. Początkowe poczucie irytacji, że oto ktoś próbuje mnie „wychować”, z kolejnymi stronami zamieniało się w zrozumienie. Terapeuta jednoznacznie wskazuje, które zachowania rodziców wywołują w dzieciach chęć testowania granic. Podpowiada, jak ich unikać i tym samym dusić w zarodku konflikty rodzinne.

„Uparte dzieci” nie są łatwą lekturą. Jak w krzywym zwierciadle widzimy swoje błędy wychowawcze, brak konsekwencji, nadmierną autorytarność i zaniedbania w budowaniu rodzicielskiego autorytetu. Dostaje się rodzicom zbyt restrykcyjnym, zbyt pobłażliwym i także tym, którzy mieszają obydwa podejścia wychowawcze. W zamian czytelnik zostaje wyposażony w zestaw narzędzi, do, jak zapewnia autor, skutecznej i bezkonfliktowej komunikacji z dzieckiem. Czy naprawdę działają? Nie wiem, ale Robert J. Mackenzie przekonał mnie, że warto spróbować.

Natalia Adamska-Golińska


Uparte dzieci
Robert J. Mackenzie
GWP

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Justyna poniedziałek, 16 Czerwiec 2014 08:52
    Mam to "szczęście" bycia mamą dziecka o silnym charakterze i gorąco polecam tę książkę. Uratowała mnie, kiedy już nie dawałam sobie rady.

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.