e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Uważność i spokój żabki” – recenzja książki

dodano: 23-12-2016
„Uspokój się!” – często słyszy dziecko w domu i w szkole. „Zaśnij wreszcie!”, „Skoncentruj się!”… Jednak dziecko, zamiast działać wg polecenia, zadaje sobie pytanie: „Ale jak?”. No właśnie, jak? Czy my, dorośli, potrafimy się uspokoić, zasnąć lub skoncentrować na zawołanie? Książka Eline Snel pt. „Uważność i spokój żabki” ukazuje, jak to zrobić.
 
Eline Snel proponuje „proste ćwiczenia, które pomogą rozwiać niepokój, poprawić koncentrację i poradzić sobie z trudnymi emocjami”. Nie chodzi o to, żeby walczyć z uczuciami, ale nauczyć się je rozpoznawać i pozostawiać takimi, jakie są. Komunikaty kierowane do dziecka, a także te, które otrzymujemy od otoczenia jako dorośli, często zawierają ukryty cel, by zwalczyć przeżywaną przykrą emocję. Nie pozwalamy sobie na pełne doświadczenie smutku, strachu czy gniewu. Nierzadko zabraniamy tego dzieciom. Takie działanie zawsze pozostawia ślad w organizmie, czasem mniejszy, innym razem większy, jak wtedy, gdy doświadczamy zaburzeń snu. Autorka bardzo obrazowo przedstawia znaczenie emocji, również tych niemiłych. „Nie jestem burzą, ale zauważam, że pada. Nie jestem tchórzem, ale czasem się boję”. Zrozumienie, że uczucia, to tylko uczucia, że nie „jesteśmy” nimi, ale je „posiadamy”, jest bardzo skutecznym – i jakże prostym - zabiegiem służącym budowaniu szacunku i miłości w bliskich relacjach. 
 
Jednak sama akceptacja uczuć nie wystarczy, by stać się spokojnym. Żyjemy w świecie, który pędzi, wywołując w nas i naszych dzieciach, wysoki poziom stresu. Jak go kontrolować? Tej umiejętności możemy nauczyć się od żabki. Tytułowa żabka uczy dzieci koncentrować się na oddechu, przenosząc uwagę z głowy (w której kotłują się myśli) do brzucha. „W brzuchu nie ma żadnych myśli. Tam jest oddech”. Jest to przydatne zarówno w sytuacji stresu, jak i wtedy, gdy przeżywamy przykre uczucia.
 
Do publikacji dołączona jest płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i rodziców, która sprawia, że prezentowane w książce treści są gotowe do zastosowania w praktyce. Znakomicie wykonane przez Agnieszkę Marszałek, uczą słuchaczy uważności. Wśród 11 nagrań znajdziemy ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające dla młodszych (do 9 lat) i starszych (do 12 lat) dzieci. Pomogą one w chwilach zdenerwowania, nadmiernego stresu czy przy kłopotach ze snem. Ćwiczenia są wpisane w strukturę książki, warto więc ją przeczytać zanim zacznie się korzystać z płyty wraz z dzieckiem. Sama lektura, choć krótka (130 stron z dużymi marginesami) może już działać na rodzica uspokajająco. Poza obrazowym językiem, o którym już wspomniałam, autorka w wielu miejscach przytacza relacje i wspomnienia rodziców, które są najlepszą reklamą tego, że ćwiczenia działają. Może tylko brakuje mi transkrypcji nagrań z płyty, na wypadek, gdyby odtwarzacz audio odmówił posłuszeństwa. 
 
Gorąco polecam. Z pomocą tej książki wiele można osiągnąć. Pomoże ona otworzyć się na doświadczenie tego, co się dzieje tu i teraz, a nie w przyszłości czy przeszłości, która często zajmuje myśli. Pomoże również w przeżywaniu trudnych emocji i stresu, wpisanych w codzienne życie. I co więcej: pozwoli nauczyć tych cennych umiejętności nasze dzieci i nas samych.
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Uważność i spokój żabki
Eline Snel
Wyd. CoJaNaTo
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.