e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Uśmiechnij się, śmiech to zdrowie - recenzja książki "Terapia śmiechem"

dodano: 05-04-2012
Jestem optymistką, czasami nawet niepoprawną. Śmieję się jednak  coraz rzadziej; bo albo nie wypada, albo nie mam nastroju, albo nie mam z czego się śmiać, a na strojenie głupich min do lustra to już chyba jestem za stara - choć nie wiem dlaczego.

Pracując z dziećmi, na progu zostawiam osobiste troski i staram się być dla nich wsparciem w ich małych - wielkich problemach. Do przedszkola trafiają coraz młodsze dzieci, które to na progu przedszkola, odwrotnie niż ja, zostawiają dobry humor, by tęsknić i płakać za bliskimi. Tęsknota, najczęściej do mamy, szybko mija i mały człowiek z beksy staje się radosnym przedszkolakiem. Dobrze jak z przedszkola dobiega radosny szum rożnych śmiechów.

Śmiech jest niedoceniany. Gdy coś jest śmieszne, jest mniej warte i mało znaczące, a nie powinno tak być. Śmiechem zaczęli się zajmować naukowcy, stworzyli naukę o śmiechu - gelotologię. Po przeanalizowaniu swej nowej nauki, jaką jest gelotologia stwierdzili, całkiem niespodziewanie, że śmiech to zdrowie i powstała terapia śmiechem - gelototerapia. Leczenie śmiechem jest skuteczne, łatwe, a przy odrobinie dobrej woli, można terapię przeprowadzić na samym sobie.

Z radością i zainteresowaniem przeczytałam, jak zresztą brzmi jej podtytuł - całkiem poważną książkę o śmiechu - pod tytułem „Terapia Śmiechem”. Charmaine Liebertz opisuje historię śmiechu, dobrego humoru i to, jak świat na przestrzeni wieków zapatrywał się na śmiech i jego terapeutyczne właściwości. Autorka pisze lekkim językiem, każdą stronę czyta się z przyjemnością, a wiedza w niej zawarta jest przerywana ciekawymi anegdotami i faktami historycznymi.

Publikacja jest podzielona na dwa bloki tematyczne – teorię i praktykę. W pierwszych   rozdziałach C. Liebertz opisuje teorię i historię śmiechu, popierając swe wywody faktami i zabawnymi anegdotami z kart historii i opisuje pedagogikę śmiechu. 5. rozdział zawiera ciekawe informacje związane z pedagogiką śmiechu,  6. rozdział to interesująca część praktyczna. Kończące publikację rozdziały są wspaniałym podsumowaniem całości, z uwypukleniem ważnej roli, jaką pełni śmiech i humor w zdrowym życiu człowieka.

Oczywiście cenię sobie wiedzę, a informacje związane z historią interesujących mnie tematów są ważne, jednak najbardziej spodobała mi się część praktyczna. Jako nauczycielka przedszkola spotykam się ze smutnymi dziećmi, a wrzesień w grupach „maluchów” jest często miesiącem zraszanym łzami. Często bywa tak, że trudno wywołać uśmiech na twarzy trzylatka, który siedzi w przedszkolnym kąciku, trzymając kurczowo piżamkę, bo mama powiedziała, że ma jej nie zgubić. Podane przykłady terapii śmiechem do zastosowania w grupie idealnie nadają się do realizacji w przedszkolu, w domowym zaciszu zresztą też. Proponowane ćwiczenia powodują, że nawet największemu smutasowi zacznie drgać kącik ust i pojawi się pierwszy, przedszkolny uśmiech.

Książka nie jest tylko opisem terapii stosowanej u smutnych dzieci, w zasadzie czytanie jej to też terapia. Nieraz uśmiechnęłam się sama do siebie, przewracając stronnice „Terapii śmiechem”, cytaty znanych i mniej znanych ludzi utwierdzały mnie w przekonaniu, że śmianie się to nic złego i że nie należy z tego wyrastać.

Autorka pochodzi z Kolonii, jak mówią badania - najbardziej „śmiejącego się” regionu Niemiec. Mieszkaniec tego miasta śmieje się średnio 10,34 minut dziennie. Ciekawe, ile z dnia to mój śmiech? W książce jest zawarta Konstytucja Kolonii - 12 artykułów - definicji postępowania, które powinny objąć cały świat i wisieć na każdej lodówce.

Serdecznie polecam i książkę, i śmiech.

Basia Zalewska - pedagog, niania, nauczycielka przedszkola.
www.basiopisanie.blogspot.com

Terapia Śmiechem
Charmaine Liebertz
wyd. JEDNOŚĆ

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Dawid piątek, 03 Październik 2014 16:24
    Trochę to smutne, że ludzie muszą ćwiczyć śmianie się. To powinno pozostać naturalne.
    --
    porozumienie bez przemocy

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.