e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Terapia przez zabawę - powróćmy do puzzli, kolorowanek i planszówek

dodano: 15-11-2016
Gry planszowe, puzzle, kolorowanki podłogowe to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu dla całej rodziny. Jest to także forma zabawy, którą stosuje się na przykład podczas terapii pedagogicznej. Dzięki niej zajęcia są bardziej urozmaicone, a nauka przez zabawę daje lepsze rezultaty.  

Gry edukacyjne stanowią doskonałą bazę do ćwiczeń wspomagających koncentrację uwagi, procesy pamięciowe, a także uczą przestrzegania reguł obowiązujących w grach, umiejętności przegrywania oraz odwagi, aby pogratulować zwycięzcy.

Zabawy i gry edukacyjne wspierają rozwój umysłowy, motywują do myślenia, rozwijają kreatywność, wzbogacają słownictwo, rozwijają zdolności myślenia przyczynowo-skutkowego. Poprzez gry i zabawy dzieci uczą się bezstresowo oraz z chęcią. Edukacyjne gry wspaniale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. 

Można wyróżnić wiele rodzajów gier:
rozwijające zdolności logicznego myślenia,
rozwijające słownictwo, wspomagające naukę czytania i pisania, utrwalające zasady ortograficzne, 
utrwalające wiedzę matematyczną, tabliczkę mnożenia, zegar i godziny,
doskonalące dykcję, wspomagające rozwój słuchu fonemowego,
wspomagające rozwój motoryki małej i dużej, np., nawlekanie koralików, bierki, budowanie z klocków, twister, 
wspomagające pamięć i koncentracje, np. memory, bierki, puzzle, 
językowe, przyrodnicze lub historyczne - wspomagaj naukę z tychże przedmiotów.

Zatem gry planszowe, doskonale rozwijają sprawności manualne i koordynację wzrokowo- ruchową, na przykład poprzez: układanie figur według wzoru, dobieranie w pary, grę w bierki, układanie puzzli.

Innym sposobem spędzania czasu wolnego z dziećmi jest wspólne kolorowanie. Coraz bardziej popularne są duże kolorowanki podłogowe, które mogą kolorować wspólnie  całe rodziny. Malując, ćwiczymy zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową, na przykład poprzez: wypełnianie konturów, kalkowanie, rysowanie szlaczków.

Kolorowanie doskonale ćwiczy:
motorykę małą, 
koncentrację, 

Uczy zdolności estetycznych, ponadto daje możliwość wspólnego spędzania czasu. 

Zachęcam, by powrócić do zabaw opartych na grach edukacyjnych i kolorowankach. Jest to istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy często jedyną rozrywką dzieci i nastolatków są gry na telefonie czy komputerze. Należy jednak pamiętać, aby dopasować grę do wieku i możliwości intelektualnych dziecka. Są wspaniałe gry już dla najmłodszych przedszkolaków, ale także dla uczniów gimnazjum i liceum. Lecz należy zaznaczyć, że także poza walorami edukacyjnymi gry dają możliwość wspólnego spędzania czasu w świecie realnym, a nie wirtualnym. Namawiam najmłodszych i tych starszych do nauki przez zabawę! Mądra zabawa wpływa na rozwój i zainteresowania dziecka, kształtuje wyobraźnię, pobudza myślenie i aktywność. Przynosi radość, odprężenie i twórcze pomysły!
 
Anna Wrocławska 
 
Opublikowane w: Terapie
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.