e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Techniki radzenia sobie ze stresem

dodano: 27-02-2018
Różnorodne bodźce wywołujące stres są wszechobecne w naszym życiu. Jako odpowiedzialni rodzice i opiekunowie naszych dzieci, powinniśmy nauczyć je, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. Placówki oświatowe zajmują się edukacją, ale nie przekazują młodemu człowiekowi umiejętności potrzebnych do samodzielnej egzystencji w społeczeństwie. Ta rola spoczywa na nas.

Zbuntowany trzylatek krzyczy i tupie nogami. Jeśli taka sytuacja ma miejsce publicznie, najlepszą metodą jest ignorowanie zachowania brzdąca. Kiedy maluch zobaczy brak naszego zainteresowania, przestanie zachowywać się niewłaściwie. Tłumaczymy prostymi zdaniami, możemy kucnąć na przeciwko maluszka, tak żeby nasze spojrzenia były mniej więcej na tym samym poziomie. Trzyletnie dziecko potrafi skupić uwagę na krótko. Dlatego starajmy się formułować wypowiedzi do niego skierowane w postaci zwięzłych komunikatów - trzy do pięciu słów. Mówienie dłuższymi zdaniami mija się z celem, ponieważ dziecko nie jest w stanie zachować pełnej koncentracji, a co za tym idzie, nie zrozumie treści przekazu. Nieświadomi tego rodzice często brak reakcji pociechy błędnie interpretują jako nieposłuszeństwo.   

Gdy podobna sytuacja zaistnie je w domu, możemy podejść do brzdąca z propozycją: „Potupiemy sobie razem?”. Po czym zaczynamy rytmicznie tupać. Krzyk przemieni się w zaskoczenie, a cała sytuacja w dobrą zabawę. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie krzyczeć na dziecko. Agresja budzi agresję. Naszym zadaniem jest pomóc dziecku wyciszyć negatywne emocje, a nie je pobudzać.

Rozmowa czasami pomaga. Dobrze jest poznać punkt widzenia osoby, która patrzy na problem bądź wydarzenie bez emocji. Jako bohaterom nam samym ciężko jest się zdystansować na tyle, aby sytuację ocenić obiektywnie. Spojrzenie z innej perspektywy często pokazuje, że tak naprawdę nie ma powodu do zmartwień.

Wspaniałą metodą relaksacyjną do zastosowania w każdych warunkach są głębokie oddechy. Dotlenienie organizmu poprawia krążenie krwi i jakość pracy płuc. Mięśnie się samoistnie rozluźniają, a napięcie spowodowane stresem zmniejsza. Bardzo atrakcyjnym pomysłem jest spacer. Obcowanie z naturą pozytywnie działa na psychikę. Nie mówiąc już o tym, że regularne przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia naszą naturalną odporność. 

Polskie społeczeństwo jest pełne stereotypów. Jeden z najbardziej irracjonalnych to utarte przekonanie, że okazywanie emocji jest jednoznaczne z byciem słabym człowiekiem. Nic bardziej mylnego. Okazywanie uczuć to najpiękniejsza oznaka wrażliwości, szczerości i piękna duszy człowieka. Im wcześniej latorośl się tego nauczy, tym lepiej. Inaczej dziecko może mieć w przyszłość problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. 

Każdy ma swoje techniki radzenia sobie ze stresem. Niue ma jednej uniwersalnej dla wszystkich. Ważne jest, aby znaleźć te, które najlepiej działają na każdego z osobna. Zależy to od osobowości i preferencji danej jednostki. 
 
Dominika Konik
 
Opublikowane w: Emocje

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.