e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Szkoła pierwsza klasa?” Poradnik dla rodziców sześciolatków

dodano: 04-03-2014

Jesteś rodzicem sześciolatka i stoisz przed wyborem szkoły? Zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę, by twoje dziecko znalazło się w dobrze przygotowanej placówce? Ten poradnik przybliży ci realia szkoły i obszary, którym warto się w niej przyjrzeć.

Rodzice sześciolatków mają prawo czuć się nieco zagubieni wobec toczącej się od kilku lat debaty publicznej na temat posłania sześciolatków do szkół, w której to ścierały się skrajne poglądy i grały wielkie emocje. Spory te wcale nie ułatwiają wyboru szkoły. Jedyne co, można zrobić, to na własną rękę zdobyć informacje o konkretnych placówkach w okolicy i przekonać się, na ile odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Ale co wziąć pod uwagę? Jakimi kryteriami się kierować? Autorka niniejszego poradnika sama jest mamą sześciolatki i postanowiła pomóc sobie i innym rodzicom uporządkować pojawiające się w głowie pytania. Na podstawie rozmów z nauczycielami klas I-III, psychologami, ekspertami edukacyjnymi i rodzicami przygotowała zestaw dwudziestu zagadnień, z którymi powinni zapoznać się rodzice dbający o to, aby szkoła, do której będzie uczęszczać ich dziecko, była dobrze przygotowana na jego przyjęcie. Do każdego zagadnienia dobrano pytania, które mogą być pomocne rodzicom w rozmowach z dyrekcją i nauczycielami. Swoimi przemyśleniami związanymi  z sześciolatkami w szkole podzielili się z nią eksperci zajmujący się edukacją i wychowaniem w różnych aspektach. Poradnik Szkoła pierwsza klasa? opisuje realia szkolne, pomaga zadawać pytania, ale także podpowiada, jak mogłoby być lepiej.

Pamiętajmy, że to nie tylko dziecko powinno wykazać się gotowością szkolną, lecz także instytucja je przyjmująca i dorośli biorący w tej instytucji za nie odpowiedzialność – pisze autorka. Sześciolatki naprawdę różnią się od siedmiolatków i uwzględnienie tej wiedzy jest koniecznym warunkiem, by szkoła stała się miejscem naprawdę przyjaznym dzieciom.

Warto przyjrzeć się, jak przygotowano pod kątem młodszych dzieci całe materialne otoczenie szkoły: począwszy od klasy, świetlicy, stołówki, boiska po szatnie. Infrastruktura szkolna to jedno, najważniejszy jest przecież dobrze przygotowany nauczyciel, świadomy, jakimi metodami pracować z ruchliwymi, gadatliwymi i emocjonalnymi sześciolatkami. Poznanie nauczyciela i nawiązanie z nim relacji wydaje się kluczową kwestią przy wyborze szkoły. Warto zdobyć od niego jak najwięcej informacji o tym, co dzieci będą w szkole robić, w jaki sposób zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, czy wykorzystają do tego różnorodne narzędzia (także nowe technologie) i formy aktywności.

Siedzenie w ławce i słuchanie nauczyciela wywołuje jedynie bardzo ograniczoną aktywność mózgu. Inaczej, gdy dzieci tańczą, śpiewają, budują z klocków, grają, wycinają, lepią, rysują, malują czy przygotowują przedstawienie -  sugeruje Marzena Żylińska, ekspert od neurodydaktyki. - Efektywna nauka możliwa jest tylko wtedy, gdy dzieci uczą się ręką, głową i sercem.

Szkoła ma być miejscem, gdzie nasze pociechy w poczuciu bezpieczeństwa, otoczone życzliwą opieką będą przez najbliższe lata rozwijać się intelektualnie, społecznie i emocjonalnie. Czy tak będzie w istocie, zależy także od rodziców, którzy mogą stać się partnerami dla nauczycieli i dyrekcji, aktywnie włączając się w realizację jej misji edukacyjnej. Do czego także gorąco zachęca poradnik Szkoła pierwsza klasa?

Szkoła pierwsza klasa? Poradnik dla rodziców sześciolatków. Małgorzata Kowalczuk. Warszawa, luty 2014; wydanie pierwsze; ISBN: 978-83-63286-13-2; format: ePUB lub PDF. Seria: Think! Wirtualna Biblioteka Nowoczesnego Nauczyciela i Ucznia.

Publikacja dostępna jest wyłącznie w sklepie Edustore.eu: https://edustore.eu/3-publikacje-edukacyjne.
Link bezpośredni do publikacji: (EPUB) (PDF).

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.