e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Sześciolatki w szkole – poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich" - recenzja książki

dodano: 02-09-2013

Siedmiolatki, sześciolatki, pięciolatki, cztero… no, może jeszcze nie czterolatki, niemniej obowiązek szkolno-przedszkolny pełznie przez kolejne roczniki. Niewielu wtajemniczonych orientuje się w zawiłościach „rocznikowości” ostatnich lat.

Autorkami książki są dwie mamy dzieci sześcioletnich, których dotyczył dylemat „podwójnego rocznika” – w kolejnym pierwszą klasę miały rozpocząć zarówno siedmio-, jak i sześciolatki.

Jedna z nich uznała, że warto tego uniknąć, zawczasu posyłając bystrego i towarzyskiego malucha do szkoły. Konsekwencje ponosiła przez rok – teraz może mądrze opowiedzieć o nich innym rodzicom. Druga z mam jest psychologiem i jej sześciolatka została w przedszkolu…

Biograficzne treści to jednak nie jedyny plus tej cienkiej, podręcznej książeczki. Czytelnik pozna perspektywę osób pracujących z dziećmi, dowie się, co oznaczają różne tajne hasła rodem z diagnozy gotowości szkolnej (jak np. motoryka mała – i jak właściwie to ćwiczyć, jeśli dziecko nienawidzi szlaczków), co spotka malucha podczas badania w poradni i czego oczekiwać od sześciolatka w szkole.

Gotowość szkolna to nie ustrojstwo ministerialnej produkcji, tylko zbiór cech dziecka, zauważonych i opisanych przez wybitnego psychologa dziecięcego, Stefana Szumana, kilka ładnych dziesięcioleci temu. Co się na nie składa, które z nich spełniają sześcio-, a które siedmiolatki i po czym rozpoznać szkolną gotowość – znajdą państwo na stronicach tej książeczki.

Nowicjuszy wprowadza ona w zawiłości podstawowych problemów rodziny z dzieckiem wczesnoszkolnym:  potrzeby ruchu, problemów z koncentracją uwagi, zadań domowych, dylematów związanych z zajęciami dodatkowymi, bezpieczeństwem malucha w szkole, świetlicą… A do tego to, co tygryski lubią najbardziej, czyli zgrabna bajeczka terapeutyczna o rozpoczęciu szkolnej nauki – coś co przyda się większości rodziców.

Słowem: pożyteczna, niedługa, a bogata w treści rzecz dla rodziców sześciolatków. Książkę czyta się bardzo przyjemnie w związku z formą rozmowy pomiędzy mamami; strona graficzna również sprzyja lekturze. Serdecznie polecam!

Katarzyna Wozinska – psycholog i trener; żona, mama małego Ignasia. Pracuje w Centrum Słowo – Psychologia z Duszą w Poznaniu (www.centrumslowo.pl).

Sześciolatki w szkole – poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich
Dorota Smoleń i Karolina Piękoś
wyd. Bliżej Przedszkola, 2013
 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.