e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Syndrom KISS – wpływ asymetrii

dodano: 21-02-2017
Każdy człowiek inaczej się porusza, siedzi, ma inne nawyki ruchowe. Wszystko to kształtuje się przez lata, a proces ten rozpoczyna się, kiedy jesteśmy jeszcze bardzo mali, nawet w brzuchu  mamy - nieprawidłowe ułożenie, stres matki, ciąża bliźniacza mogą zapoczątkować KISS - z niemieckiego Kopfgelenk Induzierte Symetrie Störung.

Bardzo trudny poród lub zła pielęgnacja maluszka (nosidełka, leżaczki, bujaczki) też mogą przyczynić się do zmian w kręgosłupie. Asymetria pogłębia się, więc mięśnie, ścięgna i organy nie mogą funkcjonować poprawnie.

Czym jest KISS?

Co oznacza KISS? To zespół braku równowagi kinematycznej, spowodowany nadwyrężeniem okolicy podpotylicznej. Nie jest to choroba, ale zaburzenie sterownicze kręgosłupa. Kręgosłup jest naszym filarem, najważniejszym elementem. Pionizuje, stabilizuje nasze ciało, mięśnie, ich pracę, połączony jest z układem nerwowym.

Objawy towarzyszące KISS

Co powinno zaniepokoić rodziców? Maleńkie dzieci mają problem z przyssaniem się do piersi lub preferują jedzenie tylko z jednej strony. Podczas snu układają charakterystycznie ciało w literę C lub odginają się mocno. Zaczynają się kłopoty z samoregulacją – zasypianiem, snem, uspokojeniem, wyciszeniem. Charakterystyczne jest wycieranie się włosów z jednej strony główki, asymetria twarzy, niesymetryczne fałdki na nóżkach. Dzieci mają częste infekcje ucha, zapalenie spojówki – częściej z jednej strony. Zdarza się, że pomijają kamienie milowe (np. przekręcanie się, raczkowanie), ponieważ mają przyśpieszony rozwój motoryczny. U starszych dzieci można zaobserwować wady zgryzu.

Wpływ KISS na rozwój
Problemy będą ujawniały się w szkole. Asymetryczne ustawienie głowy powoduje nieprawidłową pracę wzroku, słuchu. Takie dziecko ma kłopoty z przepisywaniem z tablicy, czytaniem, pisaniem. Jego ciało nie pracuje prawidłowo, źle się z tym czuje, dyskomfort przerodzić się może w rozdrażnienie, problemy emocjonalne. Pojawiają się kłopoty z ustaleniem lateralizacji, występuje lateralizacja skrzyżowana lub nieustalona. 

Bardzo ważne jest, aby reagować i nie lekceważyć objawów KISS. Kompensacje, które sobie wypracujemy, są zgubne. Ważna jest świadomość i pomoc specjalisty.

Marta Kaczmarek - terapeuta i diagnosta SI
Poradnia Centrum SI
http://sensoryfashion.pl/
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.