e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Spokojne rodzicielstwo – recenzja książki „Bez lęku”

dodano: 16-06-2015
Gdy spotkają się dwie mądre kobiety, to… musi się z tego zrodzić coś pięknego. Owocem takiego spotkania, a właściwie wielu lat rozmów potrzebnych do stworzenia więzi pozwalającej na łapanie w lot myśli tej drugiej osoby, jest książka „Bez lęku”. To zapis rozmów Moniki Staszewskiej – doświadczonej położnej i Krystyny Turowskiej, która kiedyś, jak wiele innych matek, korzystała z jej porad…

Monika Staszewska wychowała dwoje dzieci – to ważne, że dwoje, bowiem dla mnie jako matki dwojga rady dotyczące jednego dziecka często nie znajdują odzwierciedlenia w praktyce, a że mówiąc o rodzicielstwie trudno nie odnosić się do własnych doświadczeń, te rady i spojrzenia wstecz są bardzo istotne. 
 
Monika Staszewska jest niezwykle mądrą kobietą. To taka osoba, którą chciałoby się spotkać osobiście, którą chciałoby się mieć blisko… Oddaje wielkie zasługi Naturze i intuicji – zagłuszanym w obecnych czasach przez wszelkiego rodzaju „ekspertów” i media. Nie ma szkoły rodzicielstwa, a jednak każdy, kto zostaje mamą czy tatą, lepiej lub gorzej sobie z tą rolą radzi. Autorka wskazuje, iż pewne funkcje mamy w sobie wdrukowane i nie trzeba w każdej sytuacji szukać pomocy z zewnątrz.
 
Książka jest wywiadem-rzeką, toteż dzięki swej luźnej formie nie jest chronologicznym zapisem porad o tym, jak towarzyszyć dziecku… Właśnie – „towarzyszyć”, a nie, jak je „wychowywać”, czy, nie daj Boże, „hodować”. (Pani Monika wierzy także w naturalną mądrość i intuicję dzieci, które same potrafią dokonywać najlepszych dla siebie wyborów).  W tej rozmowie poruszonych jest wiele kwestii – nie tylko dotyczących ciąży i pierwszych miesięcy życia dziecka, ale także dalszych etapów rozwojowych, aż do dorosłości, gdy należy pozwolić dziecku odejść w świat. 
 
Ta książka dała mi dużo siły, utwierdziła w słuszności pewnych wyborów, jak również pozwoliła szerzej spojrzeć na życie własne i moich dzieci. Tego właśnie potrzebowałam, bo choć dzieci niebawem wyjdą z okresu przedszkolnego, to brak pewności w niektórych kwestiach wciąż bywa dokuczliwy. A tu proszę – takie jasne ukonstytuowanie poglądów i rada, by słuchać przede wszystkim siebie, a nie innych. To książka o widzeniu w drugim człowieku, choćby tym najmniejszym, przede wszystkim Człowieka, a nie rzeczy…
 
Czego dotyczy tytuł „Bez lęku”? To bardzo szerokie traktowanie lęków wszelkiego typu, jakie towarzyszą rodzicom. Podstawowy – ten przed śmiercią – wywołuje określone zachowania, które wpływają na dzieci. Ale jest jeszcze cała masa innych, jak choćby ten „co ludzie powiedzą”… Jak się ich pozbyć, a jak dopuścić do głosu inne ważne uczucia, jak na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć danej sytuacji, a przede wszystkim zachować SPOKÓJ – o tym początkujący i doświadczeni rodzice mogą przeczytać w książce Moniki Staszewskiej. Gorąco polecam! 
 
Agata Hołubowska

Bez lęku
Monika Staszewska
Wyd. Mamania, Warszawa 2012
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.