e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Seria "Dobra Książeczka” - recenzja

dodano: 06-11-2016
Seria „Dobra Książeczka” to siedem niewielkich tekturowych książeczek dla dzieci od 0-3 miesięcy do 3 lat. Książeczki te powstały z inspiracji światowym dorobkiem psychologii rozwojowej, pedagogiki i logopedii. 
 
Na okładce każdej z nich znajdujemy merytoryczny opis tego, jakie umiejętności posiada dziecko na danym etapie rozwoju; jak się rozwija; na co zwrócić szczególną uwagę. Są też ciekawostki i merytoryczne podpowiedzi. Dzięki temu rodzice mogą podążać za możliwościami swojego dziecka i odpowiednio stymulować jego rozwój. 

Mnie osobiście ujęły dwie pierwsze części serii, czyli „0-3 miesięcy” i „3-6 miesięcy” (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Karolina Cichoń-Wydrych). Kontrasty, mocne kontury i tylko te kolory, które widzą dzieci w tym wieku, jako odpowiedź na okulistyczne potrzeby. Autorka podpowiada też, z jakiej odległości oglądać z dzieckiem książeczki i jak odczytywać jego reakcję. 

Kolejna część – „6-12 miesięcy” (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Karolina Cichoń-Wydrych) to jakże lubiane przez dzieci w tym wieku obrazki zwierząt. Ich oglądanie to okazja do powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych i stymulowanie nauki mówienia.

Kolejne cztery części (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Beata Rylska-Kowalska) rozwijają narrację i opowiadają o codziennym życiu: o spacerach, zabawach czy wakacyjnych wyjazdach. Od prostych zdań do rozwiniętej przyczynowo-skutkowej fabuły. Na obrazkach jest dużo szczegółów, można je śmiało wykorzystywać do zadawania pytań dziecku, lub opowiadania dodatkowych historii.

Niestety te cztery ostatnie części nie są satysfakcjonujące graficznie. Choć ideę serii oceniam bardzo wysoko i myślę, że w takie książeczki powinien być wyposażony każdy dziecięcy gabinet psychologiczny i logopedyczny, to jednak taki styl ilustrowania dziecięcej literatury nie odpowiada moim potrzebom estetycznym.  Ale pamiętajmy – „de gustibus non est disputandum”! Wierzę, że książeczki znajdą wielu zwolenników.

Kalina Cyz
 
Seria Dobra Książeczka
Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2016
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.