e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Rymowanki dla każdego – recenzja książki "Rymowanki na trzy szeregi logopedyczne: ciszący, syczący, szumiący"

dodano: 24-09-2012
Pojawiła się niedawno w wydawnictwie Harmonia kolejna książka Elżbiety Szwajkowskiej i Witolda Szwajkowskiego, osób które od 10 lat angażują się w wymyślanie i projektowanie bardzo ciekawych i przydatnych pomocy pedagogicznych (książek, gier, zabawek).

Najnowsza praca to zbiór tekstów (rymowanek) przeznaczonych do ćwiczeń logopedycznych z trzema szeregami głosek detalizowanych. W literaturze logopedycznej wyróżnia się 3 szeregi tych głosek: szereg ciszący ś-ź-ć-dź, syczący s-z-c-dz i szumiący sz-ż-cz-dż.

Praca zawiera 280 wierszyków, podzielonych na trzy części z głoskami z każdego szeregu, plus na końcu czwarta część z tekstami zawierającymi głoski ze wszystkich szeregów.

Książkę tę wyróżniają 3 rzeczy:

Po pierwsze wszystkie rymowanki zawarte w tej pracy to ośmiozgłoskowce. Ośmiozgłoskowiec tradycyjnie był wykorzystywany w poezji polskiej, ale również we fraszkach, balladach i bajkach, czasem w dramacie, często też występował i występuje w poezji ludowej. Rytm ośmiozgłoskowca niezwykle szybko „wpada” w ucho, można go łatwo przekształcić w piosenkę, choć czasem (jak pokazują teksty na końcu książki) wcale nie jest łatwy do deklamowania.

Po drugie w każdej z trzech części nie pojawiają się głoski z szeregów pozostałych. Taka zasada pozwala wykorzystywać rymowanki do pracy logopedycznej przy konkretnym szeregu. Szkoda jedynie, że w zbiorze jest dosłownie jeden wiersz „O wydrze na plaży”, w którym znajduje się tylko jedna głoska z danego szeregu. Takich tekstów brakuje, nie tylko w tej publikacji. Z drugiej jednak strony wydaje się, że przy tych wszystkich ograniczeniach, trzeba by sztukmistrza, który mógłby ukuć takie ośmiozgłoskowce (np. tylko z głoską ć), które na dodatek mają sens i puentę. A w tym zbiorze wszystkie rymowanki są bardzo ciekawe, dowcipne i często zaskakują błyskotliwym zakończeniem.

Po trzecie rymowanki ułożone są w hierarchii: od tekstów dla młodszych, przez teksty dla starszych i w końcu teksty dla najstarszych. Taki układ przydaje się przy wyborze materiału i dostosowaniu go do potrzeb danej osoby. Śmiało można pracować na nim z przedszkolakami, dziećmi szkolnymi, ale i z osobami dorosłymi, co też przydaje tej pracy szerszy zakres wykorzystania.

Wyżej wymienione cechy powodują, że zbiór ten może przydać się nie tylko logopedzie, ale i poloniście czy osobom, które chcą popracować nad własną dykcją. Stworzone tu rymowanki swoją formą i treścią zachęcają do wielokrotnego czytania, powtarzania, uczenia się na pamięć. Są lekkie, humorystyczne, po prostu ciekawe.

Zachęcam do sprawdzenia.

Anna Prokop – logopeda. www.logopunkt.pl

"Rymowanki na trzy szeregi logopedyczne: ciszący, syczący, szumiący"
Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
wyd. Harmonia

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.