e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Rozwój manualny i pobudzona wyobraźnia – recenzja książki "Papieroplastyka w szkole i w domu"

dodano: 19-11-2012
Książki, które pokazują, jak można kreatywnie spędzać czas z dzieckiem są bardzo cennymi lekturami. Szczęśliwie, pojawia się ich coraz więcej. Rodzice raczej mogą mieć problem z doborem odpowiednich do własnych upodobań, niż z ich znalezieniem. W księgarniach znajdziemy mnóstwo poradników z twórczymi zabawami: origami, rysowanie, malowanie, szycie, decoupage, tworzenie mangi, różnego rodzaju zabawy plastyczne… Jest i wreszcie papieroplastyka. O jednej z takich książek chciałabym Państwu opowiedzieć.

Już sam tytuł wiele wyjaśnia: „Papieroplastyka w szkole i w domu”. Autorka, Elżbieta Szmydt, tak skonstruowała poradnik, by był on przydatny zarówno w domu do pracy z jednym dzieckiem, jak i w szkole (zabawa przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 6 lat) do pracy z grupą. W książce jest wszystko, co potrzebne do przeprowadzenia zajęć/zabawy: szczegółowe instrukcje wykonania zabawek, kolorowe zdjęcia, szablony, a na końcu gotowe jednorazowe modele do wycięcia. Dodatkowo 20 zamieszczonych przykładów pogrupowanych jest wedle 5 stopni trudności: od prostego jabłka po makietę stacji kolejowej wraz z pociągiem. I co najważniejsze: wszystkie prace można wykonać z łatwo dostępnych kolorowych arkuszy papieru do kserokopiarek. Inne potrzebne rzeczy: klej, nożyczki, ołówek, każdy uczeń zapewne w domu ma. Nic prostszego, tylko wziąć się do pracy!

Kategoria wiekowa podyktowana jest, jak sądzę, umiejętnością posługiwania się nożyczkami. Osobiście uważam, że zabawę z kolorowym papierem i klejem można rozpocząć wcześniej, oczywiście licząc się z tym, że przy wycinaniu drobnych elementów lub mocniejszym ściśnięciu klejonych powierzchni trzeba będzie dziecku nieco pomóc.

W książce znajdziemy nie tylko modele owoców, zwierzątek czy żaglówki, ale też kilka modeli, które mogą przydać się na różne okazje, np. święta: św. Mikołaj, bałwanek, zając z pisanką, serduszko… Jest to dopiero pierwsza część książki, ale odnoszę wrażenie, że po jej „przerobieniu” wyobraźnia sama podpowie inne modele, np. kontynuacją mogą być postacie z ulubionych kreskówek. Spytajmy dzieci, co chciałyby stworzyć. Na pewno nie zabraknie im pomysłów… Polecam do wspólnej zabawy! Przypomną się dziecięce lata.

Agata Hołubowska

Papieroplastyka w szkole i w domu. Część I

Elżbieta Szmydt
Wyd. Bis, 2012

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.