e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Recenzja książki Natalii i Krzysztofa Minge „Techniki samorozwoju – czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej”

dodano: 10-04-2014

XXI wiek będzie należał do osób, które nie tyle posiadły wiedzę, ale wiedzą, jak się uczyć. Skutecznie, elastycznie do potrzeb, kreatywnie. Tak, by uzyskaną wiedzę i umiejętności wprowadzać w obieg, przekuwać w czyn i dostosowywać, rozwiązując realne problemy. Inwestycja w dobrej jakości podręcznik uczenia się – a jednym z nich jest na polskim rynku książka państwa Minge – to krok we właściwym kierunku.

Za tym pierwszym krokiem, nabyciem instruktażu, muszą pójść kolejne. Co proponują psychologowie, autorzy „Technik samorozwoju”? Standardową tematykę dla każdej osoby interesującej się rozwojem umysłu, podaną w uwspółcześnionej wersji. W świecie, w którym o naszą uwagę walczy wiecznie otwarte okienko pewnego portalu społecznościowego, smartfon w kieszeni i nadmiar informacji w mediach, uczenie się oznacza postawienie pewnych granic. O ile same techniki zapamiętywania nie zmieniają się od… tysiącleci, to sposób ich zastosowania i zagwarantowanie skuteczności wymaga rzucenia wyzwania współczesności. Nie po to, by ją odrzucić, ale by wykorzystać na swoją rzecz.

Co to takiego ta standardowa tematyka? Uwaga, motywacja, mnemotechniki, pobudzanie kreatywności, szybkie czytanie i metody notowania czy organizacji miejsca nauki. Tylko tyle i aż tyle. Na każdą z tych spraw składa się wiele pomniejszych cegiełek: faktów, które warto znać i umiejętności do przećwiczenia. Jeśli jesteś uczniem, zainteresuj się tym, póki czas. Jeśli jesteś rodzicem, daj dobry przykład i ćwicz umysł, a za chwilę pojmiesz też profil potencjału i trudności swojego dziecka i będziesz w stanie dostarczyć mu potrzebnych do nauki umiejętności. Jeśli jesteś nauczycielem, zrób co możesz, by twoi uczniowie załapali, o co chodzi. To połowa skuteczności twojego nauczania.

Konstrukcja książki jest klarowna: to zestawy potrzebnych informacji, budzące umysł ciekawostki i masa praktycznych przykładów i ćwiczeń. Wielkim plusem jest dostosowanie do prawdziwych treści, pojawiających się np. w szkole. Dzięki temu laik dostaje wzory, które natychmiast może wykorzystać, np. do zapamiętywania obcojęzycznych zwrotów albo dat. Jeśli tylko nie ograniczymy się jedynie do wejścia w posiadanie tej książki, ale pójdziemy za wskazówkami autorów i naprawdę przećwiczymy to, co proponują – zyski będą procentować do końca życia.

Kiedy spotykam się z nastolatkami w sprawach związanych ze szkołą, często odkrywam, jak ogromnym problemem jest brak świadomości, że istnieje coś takiego sztuka uczenia się, a wypracowane przez nią rozwiązania naprawdę działają. Osobiście jestem wielką fanką tej sztuki i ubolewam, że pierwszy raz zetknęłam się z nią… już po maturze. „Techniki samorozwoju” to jedna z możliwości, by zaoszczędzić sobie szkolnych cierpień, nudy, ospałości i zniechęcenia. Opanowanie sztuki uczenia się to nie tylko kwestia efektów, ale też czerpania radości i energii z nauki.

Katarzyna Wozinska - psycholog dziecięcy, mama i żona, dyrektor Słowo – Psychologia z duszą w Poznaniu (www.centrumslowo.pl)

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.