e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Recenzja książki „Muzolandia przedszkolaka”

dodano: 26-06-2017
Mam przed sobą bardzo profesjonalne wydawnictwo. Dużych rozmiarów książka z dołączoną do niej płytą zawierająca zbiór scenariuszy zajęć dla nauczycieli rytmiki i wychowania przedszkolnego. Publikacja podzielona na cztery części, zgodnie  z porami roku, zawiera propozycje piosenek wraz z dopasowanymi tematycznie ćwiczeniami i zabawami. Do tekstów autorka – Adrianna Furmanik-Celejewska dołącza zapis nutowy oraz chwyty gitarowe a zabawy ilustruje rycinami. Piosenki zostały nagrane w dwóch wersjach: z tekstem i instrumentalnej. Na końcu książki znajduje się spis piosenek oraz tematyczne szablony do kolorowania.

Propozycje zabaw przy muzyce zostały skierowane dla najmłodszych przedszkolaków. W przedmowie autorka zaznacza, że korzystając z bazy można słuchać, śpiewać i bawić się z użyciem instrumentów. Bardzo trudno jest mi ustosunkować się do tego zbioru. Nie jestem nauczycielem rytmiki, ale mam już na koncie spory staż pedagogiczny i duże doświadczenie, na co dzień pracuję z dziećmi i stwierdzę jedno: dzisiejsze dzieciaki nie przepadają za taką muzyką.
 
Wypróbowałam płytę w praktyce, chcąc urozmaicić zajęcia moim wychowankom. Już dawno żadna płyta nie wywołała tyle obojętności. Zazwyczaj aktywne muzycznie dzieciaki prawie nie zareagowały. Znak teraźniejszości? Zmieniają się czasy, a w konsekwencji upodobania i przyzwyczajenia. Muzyka zaproponowana dzieciom jest tu, moim zdaniem, zbyt monotonna i ma się wrażenie jakby jedna piosenka była do drugiej podobna melodycznie. I to już nie chodzi o mnie, bo zapewne są to nagrania bardzo profesjonalne i zgodne z zasadami rytmiki, ale dziś dzieci odbierają muzykę inną oraz zdecydowanie inaczej, więc jeśli chcemy zainteresować je zajęciami rytmicznymi musimy się naginać do ich potrzeb i aktualnych zainteresowań. No bo, czy piosenka o Mikołaju nie powinna być radosna? Utwór o tej ukochanej dziecięcej postaci jest tu bardzo sentymentalny i nie wpada szybko w ucho. A wiosenny rock&roll? Owszem brzmi w tej tonacji, ale linia melodyczna bardzo podobna jest do pozostałych piosenek.

Jest jeszcze coś, co mi przeszkadza, jako nauczycielce przedszkola, w korzystaniu z tej płyty. Mianowicie nagrania piosenek – dobrze jest, gdy obie wersje następują jedna po drugiej. Ułatwia to wyszukiwanie i szybkie korzystanie z płyty. Tutaj jest inaczej – najpierw następują wersje oryginalne, następnie zaś instrumentalne. Uważny obserwator doszuka się również błędów w tekście – poprzestawiane zwrotki piosenek. W tej książce rażą również zamieszczone na końcu kolorowanki. Niektóre interesujące, ale są i takie, które sprawiają odręcznie namalowanych, jak to się mówi - „na kolanie”.

To byłaby bardzo wartościowa publikacja, gdyby utwory były ciut zróżnicowane i o innym tempie. Ale może ja się najzwyczajniej nie znam? Zbiór został wydany przez Wydawnictwo Difin. Zwraca uwagę estetyczna i bardzo ładna okładka. Minusikiem jest opakowanie na płytę, która została przyklejona w foliowej kopercie na wewnętrznej stronie końcowej okładki – rozkleiła się już po pierwszym użytkowaniu.

Mimo wszystko zachęcam do zaglądnięcia. Moje odczucia niekoniecznie mogą się zgrać z odczuciami innych użytkowników książki. No i zapewniam, że nie odłożę „Muzykolandii” do kąta – może się przekonam?
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
 
Ocena :4
 
Tytuł:  Muzolandia przedszkolaka
Autor: Adrianna Furmanik-Celejewska
Ilustrator: Monika Pawelec
Wydawnictwo Difin
Sugerowany wiek 3+
 
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.