e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Recenzja książki „Grzeczna niegrzeczność czyli sposób na nadymki-drażliwce”

dodano: 22-01-2018
 Kiedy widzę książkę Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego z dopiskiem „dla dzieci” od razu wiem, że warto się zatrzymać i zerknąć cóż pojawiło się nowego na rynku. To Wydawnictwo wydaje piękne, mądre i pomocne książki dla dorosłych – rodziców czy osób pracujących z małym człowiekiem oraz dla najmłodszych. A jeśli jeszcze książka ma w podtytule piękne sformułowanie: „Łączybajki dla Małych i Dużych” – już więcej do szczęścia nie potrzeba.


Często w swojej pracy spotykam się z pytaniami rodziców, odbierających swoją pociechę z przedszkola, w rodzaju „Czy Bartek był dziś grzeczny?”. A kiedy pytam, co to znaczy, czego mama oczekuje od syna – zapada kłopotliwe milczenie. No właśnie - co to znaczy być grzecznym? Czy grzeczne jest dziecko, które potrafi bawić się na dywanie przez kilka godzin, nie odzywając się do nikogo? Czy nadruchliwy, pełen ciekawości, zadający mnóstwo pytań dzieciak to sprawiający kłopoty przedszkolak? Jak to właściwie jest?

Dlaczego największe kłopoty z tą grzecznością mamy my, dorośli? Jak różnie to pojęcie rozumie mały człowiek i dojrzały osobnik? W czym tkwi tajemnicza moc asertywności? Mnóstwo pytań, jeszcze więcej przykładów i wiele ciekawych odpowiedzi. Tak zapowiada się książka, która pomoże dorosłym poradzić sobie z „nadymkami – wrażliwcami” a dzieciakom pozwoli zrozumieć „czego chcą ci dorośli?”

Bajka psychoedukacyjna o „Grzecznej niegrzeczności” – jak czytamy na okładce – to „przestrzeń, w której dorośli i dzieci lepiej się wzajemnie rozumieją, dogadują oraz potrafią wspólnie znajdować rozwiązania trudnych sytuacji”.

Zapraszam do krainy Filajków, mimo że nikt nie wie, gdzie to jest. Filajki to bohaterowie o nietuzinkowych imionach - Fiszka, Gzyms, Empatia, Gejzer, Fastryga, Frotaż, Faworek. Małe Filajki uczęszczają do rozwijki, gdzie pod czujnym okiem uczybaja lub uczybajki nabywają szkolną wiedzę. Mieszkają w tajemniczych miejscach typu jaskinie skalne, budują kamienne domy porośnięte bujną roślinnością. Zwierzęta w krainie Filajków zdecydowanie różnią się od tych tradycyjnych, pełnią funkcje użytkowe i noszą równie piękne nazwy, np. chyżogon czy fruwadło. W krainie spotkać również można Kumulusjan, zbierających magiczne Kwiaty Radości oraz skrzaty Gadajki, które w dawnych czasach opowiadały dzieciom baśnie. Kraina Filajków to miejsce magiczne, ale bohaterowie książki są bardzo do nas podobni. Mają te same radości i zmartwienia, tak samo przeżywają smutki i niepowodzenia, znają uczucia gniewu, wstydu i radości, i potrafią radzić sobie z emocjami.

Książka ta to opowieść o Fiszce, małej dziewczynce, która wyjeżdża z tatą na Kumulurado. Bardzo chciałaby być grzeczna, bo obiecała to przecież swojej mamie, ale na jej drodze stają pokusy, które wszystko komplikują. Dlaczego tata Fiszki niepokoi się dziwnym zachowaniem córki, która nagle staje się nienaturalnie grzeczna? Co ma z tym wspólnego zagadkowy Grzecznich? Jak kończy się wycieczka do Kumulurado?

Bajka psychoedukacyjna „Grzeczna niegrzeczność” budową zdecydowanie odbiega od tradycyjnych bajek czy opowieści. To treść i ćwiczenia, mnóstwo porad dla Małych i Dużych, pytań i zadań do wykonania. Historia Fiszki opowiedziana jest fragmentami i przeplatana stronami, które inspirują do rozmów, nazywania uczuć, formułowania pytań i szukania odpowiedzi. Uczucia w ćwiczeniach zróżnicowane są kolorystycznie, co ułatwia zabawę. W książce nie ma odpowiedzi i rozwiązań zadań, gdyż autorom chodziło o to, by każdy czytelnik samodzielnie znalazł odpowiedź na dane zagadnienie. Świetnym pomysłem jest stworzenie przez bohaterów bajki Domowego Kodeksu Porozumienia, który może być pomocny w każdym domu. Dodatkiem do książki są Strony dla Małych i Dużych, zawierające mnóstwo interesujących wiadomości na temat grzeczności i asertywności.

Książka jest niewielkich rozmiarów, ale na prawie 70 stronach mieści się jednak bardzo bogaty materiał psychoedukacyjny, niezwykle ciekawy dzięki swoistej konstrukcji.

Opowiadanie przeplatane warsztatami dla czytających świetnie spełniają swoją psychologiczną rolę i pozwalają przepracować problemy. To książka, którą powinniśmy czytać wspólnie z dzieciakami i na bieżąco rozmawiać i rozwiązywać problemy. Równie sympatycznie i zachęcająco jak treść rozwiązana jest szata graficzna. Zarówno bajka, jak i strony z zadaniami wzbogacone są ciekawymi i bardzo kolorowymi ilustracjami. Bohaterowie zamieszkujący krainę Filajków spoglądają na nas z ilustracji pełnych ciepła i humoru.

Duet w osobach Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki stworzył niezwykle przemawiającą do czytelnika publikację, która zastąpi profesjonalnego psychologa czy terapeutę.

Nie da się opisać tej książki słowami. Trzeba ją przeczytać i „przerobić”, by przekonać się o jej niezwykle wartościowym przesłaniu. Polecam, zresztą jak każdą książkę Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego dla dzieci.
                                                                                 
Iwona Pietrucha
 
Ocena 5
 
Tytuł: „Grzeczna niegrzeczność czyli sposób na nadymki-drażliwce”
Autor: Jovanka Tomaszewska
Ilustrator: Wojciech Kołyszko
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Sugerowany wiek: 5+
Opublikowane w: Czytelnia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.