e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Przyjemne czytanie - recenzja książki "Jaś i Maja. Czytanie globalne”

dodano: 24-11-2014
Wydawnictwo Pentliczek w swoich zasobach ma wiele pomocy stworzonych właśnie do czytania globalnego – „zabawy w czytanie”. Dziś słów kilka o samej metodzie oraz nowej serii książek „Czytanie globalne”.
Twórcą metody czytania globalnego jest Amerykanin Glenn Doman. Jest to metoda, która polega na zapamiętywaniu całego wyrazu, bez znajomości poszczególnych liter (postrzeganie wyrazu jako całości).

Na początku nauki czytania tą metodą demonstruje się plansze z wyrazami –  dziecko zapamiętuje ich wygląd i nazwę. Dzieci czytające tą metodą nie mogą na tym poprzestać i muszą nauczyć się czytania analityczno-syntetycznego. Fenomenem tej metody jest właśnie moment, w którym dziecko samo zaczyna dostrzegać złożoność wyrazu. Może to nastąpić po kilku tygodniach lub miesiącach zabaw z metodą. Glenn Doman sugerował, aby w pierwszej fazie stosować wyrazy napisane czerwonymi literami.
 
„Jaś i Maja” to pierwsza część z tej serii, przeznaczona dla dzieci w wieku 1-5 lat. Najmłodsze będą słuchać i oglądać, starsze szybko zapamiętają, co który wyraz oznacza. W czytaniu tą metodą ważny jest także układ strony, jak i użyta czcionka oraz jej kolor. Zgodnie z zaleceniami twórcy w książeczce użyta została czcionka bezszeryfowa Century Gothic w kolorze czarnym. 
 
Dodatkowo na dole strony znajduje się margines, w którym umieszczone są nowe wyrazy. Autorka w liście do czytelnika zachęca do wydrukowania ich i powieszenia w pokoju dziecka - dla utrwalenia. Przypomina także o wskazywaniu najmłodszym czytanego wyrazu, aby skojarzyli wygląd z dźwiękiem.
 
„Jaś i Maja” to książeczka idealna dla dzieci zainteresowanych czytaniem. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad, sukces gwarantowany. 
 
Malwina Milian
Ocena :5 
 
Jaś i Maja. Czytanie globalne
Maria Trojanowicz-Kasprzak
il. Rena Grzybek
wyd. Pentliczek, 2014
Sugerowany wiek: 1-5 lat
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.