e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Przez pół świata. Mama z synem w podróży” - recenzja książki

dodano: 16-12-2016
To nie jest książka podróżnicza, w której na każdej stronie można zobaczyć zdjęcia odwiedzanych przez autorkę miejsc. Nie jest to również przewodnik, choć stron z bardzo konkretnymi informacjami, które przydadzą się każdemu, kto planuje wyjazd, nie brakuje. To tak naprawdę jest coś więcej, niż opowieść o podróżach, to książka o życiu.
 
Hanna Bauta razem ze swoim czteroletnim synem Bernardem wyruszyła w podróż do Azji i Afryki. Rodzina nie była przekonana do jej pomysłu. Daleka, kilkumiesięczna, samotna eskapada z kilkulatkiem wydawała im się niebezpieczna i nieprzemyślana, jednocześnie w najbardziej kryzysowych sytuacjach zawsze służyli jej pomocą. Wątpili również w to, czy mały Berni cokolwiek z tego wyjazdu zapamięta (a zapamiętał naprawdę sporo). Mama-podróżniczka postawiła jednak na swoim, zebrała pieniądze, wynajęła swoje dotychczasowe mieszkanie, zadbała o wszystkie obowiązkowe szczepienia, kupiła bilety i ruszyła w świat. Owocem tej niesamowitej wyprawy jest wspaniała książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy. 

Wielka podróż matki i syna trwała cztery miesiące. W tym czasie odwiedzili Hongkong, Chiny, Malezję, Indonezję, Singapur, RPA, Mozambik i Suazi. Sami wybierali miejsca, które chcę zwiedzić. Podróżowali najtańszymi środkami transportu, spali w niewielkich pokoikach w małych hostelach, ale dzięki temu przeżyli największą przygodę swojego życia. Przygodę, której wielu może im zazdrościć. Był to czas niezwykły, w którym skupiali się na zupełnie innych rzeczach, niż robiliby to, będąc w domu. Choć zdarzało im się biegać na dworzec kolejowy, w obawie, że spóźnią się na pociąg, a potem jechać długie godziny w wagonach najniższej klasy, mieli czas na to, co w takich podróżach najbardziej niesamowite, na obserwowanie ludzi i poznawanie zwyczajów. Dzięki temu dowiadujemy się, że Afryka ma twarz kobiety, że indonezyjscy mężczyźni są bardzo opiekuńczy, że w chińskich pociągach nie ma koszy na śmieci i wszystko, co niepotrzebne, wyrzuca się na podłogę i w niemal wszystkich odwiedzonych przez nich krajach nie ma placów zabaw, jakie znamy z Europy. Nie brakuje również wzruszających wydarzeń, bo tata Berniego, którego chłopiec nie znał, mieszka w RPA, a podczas podróży udało się im spotkać i spędzić ze sobą trochę czasu. Między innymi czwarte urodziny chłopca, które były pierwszymi świętowanymi z obojgiem rodziców. Książkę czyta się znakomicie, bo pokazuje kraje Azji i Afryki z zupełnie nieznanej, ale bardzo ciekawej strony.
 
Takiej podróży się zazdrości. Bo wielu osobom zabrakłoby odwagi, żeby ruszyć na taką wyprawę. Po pierwsze wymaga to doskonałego przygotowania (na końcu książki znaleźć można spis rzeczy, które koniecznie trzeba ze sobą wziąć), po drugie opanowania i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Na szczęście, gdyby ktoś chciał podróżować śladami Berniego i jego mamy, książka stanowić będzie doskonałą podstawę do zaplanowania takiego wyjazdu. Każdy rozdział kończy się fragmentem pełnym porad dotyczącym odwiedzonego przez podróżników kraju. Stąd dowiedzieć się można, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy, gdzie najlepiej spać, co warto zobaczyć i czego koniecznie trzeba spróbować. Oprócz tego w środku rozdziałów pojawiają się fragmenty z konkretnymi poradami (na przykład, jakie dokumenty musi mieć przy sobie rodzic samotnie podróżujący z dzieckiem, w jaki sposób można się uchronić przed zarażeniem malarią oraz jak ułatwić dzieciom załatwianie potrzeb fizjologicznych podczas długich i mało komfortowych podróży). Nie zabrakło również zdjęć (choć jest ich mniej, niż można oczekiwać po książce podróżniczej), pokazujących egzotyczne kraje. 

Książka Hanny Bauty to kopalnia inspiracji dla tych, którzy planują podróże, ale również ciekawa opowieść dla osób, które nie odważą się wyjechać tak daleko. Doskonała lektura, która udowadnia, że marzenia są po to, żeby je spełniać!
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
 
Przez pół świata. Mama z synem w podróży
Hanna Bauta
Wydawnictwo Poznańskie, 2016
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.