e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Pomocne bajki - recenzja książki "Bajki, które leczą"

dodano: 19-03-2012
„…Choć opowiem Ci bajeczkę, bajka będzie długa…”

Bajki zawsze uczyły właściwego zachowania, wygłaszane przez szamana czy „Mądrą Babę” były wyznacznikiem tego, co jest dobre, a co złe. Przedstawianie zawiłych problemów międzyludzkich poprzez opowiadania o zwierzętach, pozwalało na zrozumienie plemiennej etyki i właściwych zasad postępowania. Baśnie i legendy służyły do tego, by uczyć dorosłych i dzieci.

Czytając dziecku 20 minut dziennie, codziennie - nie wyrabiamy wyłącznie nawyku czytania, ale pokazujemy wspaniały świat. Bajki bardzo zmieniły się od czasów, gdy sama ich słuchałam. Wybrałam się do księgarni w celu zgłębienia tajemnic współczesnych bajek. Wśród niezmiennie popularnych i odpornych na czas wierszy Brzechwy, klasyki Disney’a, jakichś paskudnych kiczowatych pozycji dla dziewczynek, znalazłam wiele fajnych historii.

Księgarnia wciąga i tak od regału do regału doszłam do działu książek zatytułowanych „psychologia”. Minąwszy liczne publikacje o ADHD i wszelkich innych zaburzeniach, zauważyłam ciekawą książkę - „Bajki, które leczą” autorstwa Doris Brett.

Bajkoterapia – ciekawe? Ciekawe! Autorka opisuje świat dziecka z jego perspektywy, uświadamia że to, co dla nas jest „tylko”, dla dziecka jest „aż” .

Dzieci bardzo łatwo i chętnie uczą się przez naśladownictwo, a przełożenie własnych problemów na trudności kogoś innego, pozwala prześledzić jego zachowanie i je ocenić. Ocena postępowania postaci z bajki pozwala na zrozumienie wielu niepokojów, jak i sytuacji wcześniej nieznanych. D. Brett wyjaśnia ten mechanizm w swej książce i pokazuje, jak go wykorzystać.

Zawarte w publikacji historie opisują wiele sytuacji z życia młodego człowieka, które wywołują u niego lęk i obawę. Poruszana w tej książce tematyka  jest  bardzo różnorodna, a przykładowe bajki dotyczą wielu problematycznych zdarzeń, związanych np. z pojawieniem się młodszego rodzeństwa. Autorka opisuje też szereg emocji i obaw związanych z rozwodem rodziców. Wszystkie opisane niełatwe sytuacje są analizowane i omawiane. Do każdego dziecięcego problemu jest przykładowa, tematycznie dostosowana bajka terapeutyczna. Bajki zawarte w tej publikacji  pozwalają walczyć z problemami związanymi  z:

-koszmarami i  lękami nocnymi,

-lękami samymi w sobie,

-pojawieniem się nowego członka rodziny, jak i też  z odejściem jednego z krewnych ( trudne sprawy związane ze śmiercią bliskiej osoby lub  z rozwodem rodziców)

-pierwszym dniem w przedszkolu,

-pobytem w szpitalu i bólem.

Poza wymienionymi wyżej sytuacjami wywołującymi niepożądane emocje, w książce można znaleźć piękną bajkę relaksacyjną, która pomaga nie tylko dziecku.

Autorka poleca, by bajki wymyślać samodzielnie, a podane szablony dostosować do dziecka, z którym się przeprowadza tego typu terapię. Wielu rodziców może mieć wątpliwości, czy podoła temu zadaniu, czy ich bajka będzie odpowiednia i czy przyniesie pożądany skutek, a samo stwierdzenie - przeprowadzać terapię - wywołuję lęk przed porażką. Doris Brett uspakaja w swej książce rodziców i wierzy w ich sukces – to podbudowuje i ośmiela.

Każda przykładowa historia jest prosta i łatwa do zaadaptowania dla określonego dziecka i jego otoczenia. Wszystkie zawarte w publikacji bajki mają bardzo liczne, ułatwiające pracę przypisy z pomocnymi radami autorki. Nie warto czekać, aż się COŚ wydarzy. Proponowana przez autorkę technika relaksacji, którą sama przećwiczyłam nie raz z dzieckiem, pozwala na wyciszenie się przed snem po dniu pełnym wrażeń, ale również pozwala uwierzyć rodzicowi, że potrafi. Przekonany dorosły może stać się osobistym Andersenem dla dziecka. Takim Bajkopisarzem na wyłączność i lekiem na całe zło.

Przećwiczone przeze mnie i dziecko historie związane z przedszkolem pozwoliły na bezstresowe rozpoczęcie zajęć w grupie - takiej grupie, w której mnie nie ma. Dzięki tej publikacji nauczyłam się wielu metod radzenia sobie z wielkimi problemami Małego Człowieka.

Bardzo lubię wracać do tej książki, serdecznie polecam.

Basia Zalewska – pedagog i niania www.basiopisanie.blogspot.com

Bajki, które leczą, cz.1
Doris Brett
GWP

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.