e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Pippi Langstrump na prezydenta! - recenzja książki "Pippi, dziwne dziecko"

dodano: 02-01-2013
Zrobiłam jednocześnie dwie rzeczy: zaczęłam czytać „Pippi, dziwne dziecko” Jacka Podsiadły, a dzieciom (czy może nawet bardziej sobie) książki o Pippi Pończoszance Astrid Lindgren. Przyszedł moment, w którym poczułam, że brakuje mi w życiu… Pippi. Jej fantazji, szalonych pomysłów, dobrego serca, beztroski, ale i… szczerości, która potrafi dać prztyczka w nos dorosłości. Także anarchistyczno-buntowniczo-pirackiej natury.

Wyobrażam sobie, że właśnie tacy ludzie jak Pippi wzniecają rewolucje i to oni biegną w pierwszej linii z gromkim okrzykiem na ustach: „Avanti!”. To tylko dzięki takim ludziom może się coś zmienić, a świat uczynić krok do przodu.

Jacek Podsiadło wziął Pippi pod lupę. I nie zrobił tego z myślą o dzieciach, ale właśnie o dorosłych. Zajął się na (prawie)poważnie analizą jej zachowań i życiowej filozofii. Odsłonił przy okazji garść absurdów, jakie rządzą naszym światem, a które tylko Pippi mogła ukazać w pełnej krasie.

Postać tej dziwacznie ubranej dziewczynki z dwoma rudymi, nieziemsko sterczącymi na boki warkoczykami jest spełnieniem wielu marzeń – ileż to dzieci marzy o tym, by mieszkać samotnie, mieć dużo pieniędzy, które można by przeznaczyć na cukierki i przyjemności, nie musieć chodzić spać o konkretnej godzinie, sprzątać, chodzić do szkoły, nie trzymać się schematów i w ogóle nie wysłuchiwać poleceń…? A jednak Pippi czasem ogarnia smutek, bo tak naprawdę jest samotna. I wtedy musimy się zastanowić, jaka jest cena za życie po swojemu…

Czego dowiemy się z książki Jacka Podsiadły? Że Pippi ma głęboką mądrość, że łatwiej radzilibyśmy sobie z problemami, gdybyśmy choć w małym stopniu potrafili je rozwiązywać tak, jak ona to robi; bo przecież dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a żaden z pomysłów nie jest wystarczająco niedorzeczny, by natychmiast nie wcielić go w życie. Że to wrażliwa osoba, której trudno zgodzić się z tym, że często jak pomożesz jednemu, to drugiemu możesz niechcący zaszkodzić. Że nie można być wiecznie szczęśliwym, bo wtedy chwil prawdziwego szczęścia nikt by nie zauważył. Że trzeba chodzić do szkoły po to, by mieć ferie…

Dużą radość sprawiła mi ta książka. Odnoszę wrażenie, że sam jej autor, głoszący na co dzień anarchistyczno-pacyfistyczne poglądy, byłby pierwszym, który niósłby Pippi na sztandarze (zresztą, nie jedna organizacja obrała ją sobie za patronkę, choć ani ona, ani, jak sądzę, Astrid Lindgren, by sobie tego nie życzyły) i z głośnym śpiewem na ustach (Pippi przecież lubi śpiewać) poszedłby walczyć, pokojowo rzecz jasna, o nowy porządek w świecie. O porządek bliższy fantazji, marzeniom, beztrosce i przygodzie. Porządek, w którym dni nie wyglądałyby zawsze tak samo. No i któż tego nie chce?

To jest ważna książka. Ważna szczególnie dla rodziców – pozwoli nabrać nieco dystansu i zrozumienia dla pięknych pomysłów najmłodszych. Choćby najbardziej nieprzystających do szarej rzeczywistości… Polecam szczerze!

Agata Hołubowska

Pippi, dziwne dziecko
Jacek Podsiadło
Wyd. Hokus-Pokus, 2006

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.