e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Piękny umysł małego geniusza – recenzja książki

dodano: 14-10-2013

Wielu świeżo upieczonych rodziców często  zastanawia się, kiedy jest ten moment, w którym warto zacząć małemu dziecku podsuwać pierwsze książeczki. Para autorów - Monika i Tomasz Gowin, posiłkując się wiedzą z zakresu psychologii rozwojowej małego dziecka,  przekonują, że nie należy z tym zwlekać.

To z ich inicjatywy powstała książeczka adresowana do „czytelników” (a konkretnie – obserwatorów) już w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia, zatytułowana „Mały geniusz. Piękny umysł dziecka”.

Książeczka jest świetną alternatywą dla wymyślnych zabawek, bardziej odpowiednich dla starszych pociech, i pełni funkcję przewodnika po kształtach. Znajdziemy w niej 12 plansz z ilustracjami, przedstawiającymi proste  wzory o wyraźnie zaznaczonych konturach. Możemy pokazywać je maluchom w trakcie zabawy lub po prostu umieszczać w ich najbliższym otoczeniu. Obrazki te znajdują także zastosowanie w trakcie rehabilitacji dzieci niedowidzących.


Uzupełnieniem ilustracji są podpowiedzi dla rodziców czy opiekunów, jak przedstawić rysunek. To sprawia wrażenie udzielania prawdziwej „pomocy dydaktycznej dla oseska”. Zwłaszcza, że autorzy pomyśleli także o dydaktyce i przybliżeniu zalet każdego ćwiczenia. Zalety, jakie wymieniają, to np. umiejętność koncentracji na jednym punkcie, ale trudno pominąć tu także taki aspekt, jak budowanie w trakcie wykonywania ćwiczeń bliskości pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

„Mały geniusz. Piękny umysł dziecka” to niewątpliwie świetna inspiracja na efektywne spędzanie czasu z niemowlakiem, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Mały człowiek rodzi się z wielką potrzebą poznawania świata, mimo iż widzi na odległość zaledwie 20-30 cm. Jego potrzeby poznawcze są silniejsze z każdym kolejnym dniem i warto szukać sposobów, by je zaspokajać, a książkowe ilustracje budzą ciekawość, intrygują. Zdaniem psychologa dziecięcego Natalii Minge, zestawione obrazki  przyciągając uwagę małych odbiorców, pozwalają im się skupić na tym, co widzą i wspomagają przy tym dojrzewanie części mózgu odpowiedzialnej za obróbkę obrazów. Tak więc poprzez stymulowanie zmysłu wzroku malucha stymulujemy jego rozwój i kształtujemy „piękny” i kreatywny umysł, który będzie w przyszłości z tym większą łatwością przyswajał nową wiedzę. Czyż nie jest to... piękna perspektywa?

Katarzyna Głowacka – mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.

„Mały geniusz. Piękny umysł dziecka”
Monika i Tomasz Gowin
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.