e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Opowieść o akceptacji i bezwarunkowej miłości – recenzja książek "Tak jest i już!" i "Czasami"

dodano: 28-01-2013
Klementynka jest śliczna, miła i zabawna. Przypomina trochę księżniczkę – tak uważa jej młodszy brat. Siostra nigdy się z nim nie kłóci, nie wrzeszczy na niego, nie wyjada mu frytek. Razem spędzają fantastycznie czas, bawiąc się w kowbojów, organizując w wyobraźni kosmiczne loty, oglądając książki z obrazkami i oswajając biedronki. Klementynka nie boi się burzy. Klementynka jest wyjątkowa i jej brat bardzo ją kocha.

Klementynka nie mówi i nie chodzi. Jeździ na wózku.

Dlaczego choroba dotknęła akurat ją? Brat Klementynki nie docieka przyczyn. Niektórzy z nas są wysocy, a inni niscy. Jedni mają oczy niebieskie, a inni brązowe. Są ponuracy i są wesołki. Są ludzie chodzący na własnych nogach i tacy, którzy jeżdżą na wózkach. Dlaczego?  „Tak jest i już” – tą frazą chłopiec kwituje każdy fragment opowieści o swojej niezwykłej siostrze. Opowiadając w pierwszej osobie,  prostym, dziecinnym językiem o Klementynce: dlaczego pewne rzeczy może robić, a innych nie, dlaczego lubi to, co lubi i czego się boi, pomaga tym samym oswoić czytelnikowi problem niepełnosprawności.  Problem, który właściwie dla narratora nie jest  „problemem”, gdyż wszystko, co dotyczy Klementynki – także jej ograniczenia wynikające z choroby, postrzega i opisuje  w sposób naturalny, tak jakby opisywał  zwyczajne cechy charakteru lub wyglądu.

„Tak jest i już” to ciepła i mądra książka. Wydana została w niezwykle atrakcyjnej formie (duży druk, bogate, kolorowe ilustracje) nakładem wydawnictwa Credo, a patronatem objęła ją między innymi Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Treść książki skierowana została do dzieci w wieku przedszkolnym i stanowi wartościową pomoc terapeutyczną dla rodziców i opiekunów w rozmowach dotyczących niepełnosprawności.  Wprawdzie małe dzieci – podobnie jak brat Klementynki – podchodzą do tych spraw bez zakłopotania czy fałszywego współczucia, ale właśnie dlatego my, dorośli, powinniśmy być przygotowani na otwarcie zadawane pytania, dotyczące osoby dotkniętej niepełnosprawnością. Spoglądając na to zagadnienie oczyma dziecięcego narratora książki, uczymy nasze pociechy tolerancji, ale też akceptacji  dla takiej sytuacji życiowej.

Druga książka o Klementynce i jej braciszku nosi tytuł „Czasami” i opowiada nieco więcej o chorobie dziewczynki. Bo czasami Klementynka musi iść do szpitala. W szpitalu bywa fajnie. Można spotkać tam przyjaciół, albo pożeglować kołyszącym łóżkiem do ciepłych krajów. Bywają również sytuacje trudniejsze, wymagające odwagi – takie jak zastrzyki i inne nieprzyjemne zabiegi. Są też chwile, gdy Klementynka czuje się gorzej i potrzebuje po prostu potrzymać kogoś za rękę. Od czego ma się jednak młodszego brata? Brat Klementynki zawsze jest obok – na dobre i na złe gotów otoczyć siostrę swoją bezwarunkową miłością.

Jeżeli Klementynka i jej brat istnieją naprawdę (jak sugerowałyby dedykacje w obu książkach), muszą być bardzo szczęśliwym rodzeństwem. Ich miłość wyrasta może na nieco innym,  trudniejszym gruncie niż w przeciętnej, „pełnosprawnej” rodzinie, ale właśnie przez to jest niezwykła – pełna empatii, akceptacji i troski o drugiego człowieka.

Z pewnością warto zasiąść z własnym dzieckiem do lektury obu książek – po to, aby wspólnie pośmiać się, wzruszyć, a przede wszystkim porozmawiać o ich treści. Być może opowieść brata Klementynki sprawi, że „trudny” temat objawi się w rozmowie z dzieckiem jako zbiór zagadnień całkiem naturalnych.

Agata Matraś

Tak jest i już!
Czasami

Tekst i ilustracje: Rebecca Elliott
Wydawnictwo Credo, Katowice 2012
wiek: 3+

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.