e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Od myślenia do złoszczenia – i z powrotem, recenzja książki "Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko – poradnik dla rodziców"

dodano: 26-11-2012
„Grrrr” – zawyrokował mój synek, kiedy zobaczył  okładkę z różowym, szczerzącym zęby wilkiem. Nie tylko wilk jest „grrr”. Złość też. Zwłaszcza złość na dziecko, która powraca, mimo stanowczych postanowień, że już więcej nie pozwolimy się wyprowadzić z równowagi. Czy to nie przypadkiem doświadczenie niemal wszystkich rodziców?

Mechanizm, jaki proponują autorzy, jest pozornie bardzo prosty i należy do metody szkoły poznawczo-behawioralnej. Technika ta została wykorzystana w pracy z 285 rodzicami w ich prawdziwych, życiowych doświadczeniach – więc przykłady podawane w tej książce są silnie zakorzenione w praktyce - i realistyczne.

Narastająca złość, wreszcie wybuch, brutalne zachowanie wobec dziecka – a potem wstyd i gorące postanowienie poprawy. Po jakimś czasie historia się powtarza, a grające w głowie: „więcej miałeś się tak nie wściekać” jeszcze wzmaga napięcie. Możemy zmienić swoje zachowanie, ale niestety same dobre intencje nie wystarczą - musimy wiedzieć, jak to zrobić. Być może skorzystanie z tej książki będzie pierwszym ważnym krokiem na tej drodze?

Razem z książką zatrzymujemy się i bacznie przyglądamy się, jak przeżywamy złość na dziecko i w jakich sytuacjach nas ona dopada. Następnie autorzy proponują poświęcenie uwagi samemu dziecku i zbadanie tego, czy nasza złość już zaczęła negatywnie na nie wpływać. Przygotowali też proste narzędzie do samodzielnej obserwacji swojego funkcjonowania. Dostarczają nam informacji o mechanizmie powstawania złości, funkcjach, jakie pełni, a także najczęstszych przyczynach, które dotyczą dzisiejszych rodziców. Dokonujemy też przeglądu „złości w rozwoju” – u niemowlęcia, dwulatka, trzylatka… i tak aż do dziewiątego roku życia. A potem przebiegamy przez zbiór przeróżnych typowych sytuacji, które złoszczą rodziców i możliwe opcje ich rozwiązania. Do tego nie jest to pełna lista rzeczy cennych, jakie zawiera ta książka.

Pożytek z przeczytania „Kiedy twoja złość…” jest dwojaki. Po pierwsze, zaczynamy inaczej myśleć i rozumieć siebie. Po drugie, zaczynamy inaczej myśleć o dziecku, które (jak dotąd się zdawało) jest przyczyną naszego zdenerwowania. Nauczenie innego sposobu myślenia i rozumienia tego, co nas otacza, to wcale niemałe zadanie. Jeśli do tego mamy szansę nauczyć się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – przez zmniejszanie napięcia, przez pracę nad swoją asertywnością, przez efektywną komunikację z dzieckiem , to znaczy, że autorzy dobrze wykonali swoją – psychologiczną - robotę.

Katarzyna Wozinska - psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. warsztaty dla rodziców. Prywatnie żona oraz mama.

Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko – poradnik dla rodziców
Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg i Dany Landis
wyd. MiND


 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.