e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Niewygaszone i niezintegrowane odruchy pierwotne

dodano: 03-02-2017
Dzieci w wieku 6-7 lat idą do pierwszej klasy. Czy są gotowe? Zazwyczaj dopiero po pierwszym półroczu ujawniają się problemy. Krótki czas koncentracji, poskręcana pozycja podczas siedzenia w ławce, przepisywanie z błędami z tablicy, pisanie z trudnością, bardzo powolne czytanie, zły chwyt pisarski. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że za niedojrzałość neuromotoryczną  odpowiedzialne są niewygaszone i niezintegrowane odruchy pierwotne

Odruchy pierwotne zaczynają kształtować się już w życiu płodowym. Są bardzo ważne podczas porodu. Kiedy dziecko pokonuje kamienie milowe – zaczyna podnosić głowę, wyciągać rączki do zabawki, obracać się, przekręcać, siadać samodzielnie, stawać, raczkować, stać samodzielnie i chodzić, odruchy wygaszają się i integrują, czyli około 12 miesiąca życia powinny być tylko wspomnieniem. Niestety może zdarzyć się tak, że pomimo przejścia wszystkich kamieni milowych, nasz układ nerwowy nie jest dostatecznie dojrzały. Wpływ na to może mieć przebieg ciąży i samopoczucie matki: stres w ciąży, przyjmowane w ciąży antybiotyki, alkohol, narkotyki, przebywanie w okresie ciąży w środowisku zanieczyszczonym ołowiem, trudny poród, cesarskie cięcie, niedotlenienie okołoporodowe, niska waga urodzeniowa.

W jaki sposób objawia się niepełne wygaszenie i zintegrowanie poszczególnych odruchów?

Odruch MORO – przesadne reakcje na zaskoczenie, nadwrażliwość (słuch, wzrok, dotyk), trudności z odróżnianiem figury od tła.

Odruch TOB (Toniczny Odruch Błędnikowy) – słaba równowaga, zła postawa ciała, chodzenie na placach, problem z kontrolą ruchów oczu, choroba lokomocyjna.

Odruch chwytny dłoni – słaba zręczność manualna, nieprawidłowy chwyt pisarski, nieprawidłowe napięcie ręki podczas pisania, nadwrażliwość dotykowa w obrębie dłoni, opóźniony rozwój mowy.

Odruch ATOS (Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny) – brak izolacji ruchów głowy od ruchów ręki, problem ze stabilizacją pola widzenia, kłopoty z przekraczaniem linii środkowej ciała, brak ustalonej lateralizacji lub skrzyżowana lateralizacja.

Odruch STOS (Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny) – brak izolacji górnej części ciała od dolnej, brak pionowych ruchów oczu, zaburzona koordynacja oko-ręka, problem z nauką pływania, siad „W”.

Jeśli zauważymy problemy szkolne lub przedszkolne u naszych dzieci, możemy zgłosić się do terapeuty integracji sensorycznej, który przeszedł szkolenie ze wspomagania rozwoju dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce wg integracji odruchów dr Sally Goddard. Dziecko zostanie zdiagnozowane i jeśli faktycznie są wskazania, rozpocznie terapię. 

Marta Kaczmarek - terapeuta i diagnosta SI
Poradnia Centrum SI
http://sensoryfashion.pl/

 
Opublikowane w: Zaburzenia

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.