e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama
newsletter

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Niemowlę. Instrukcja obsługi” - recenzja

dodano: 18-03-2017
To druga publikacja z serii „Fiszki – Mądry Rodzic”. Czy tytułowe niemowlę nie jest w niej traktowane za bardzo przedmiotowo? Czy rodzice potrzebują instrukcji obsługi dla swojego dziecka? Autorka, którą znamy już z wcześniej recenzowanej książeczki „Ciąża i poród. Niezbędnik mamy”, rozumie potrzeby współczesnych rodziców, równie dobrze jak wymagania pielęgnacyjne niemowląt.
 
Karmienie, przewijanie, kąpiel, kładzenie do snu, dbanie o zdrowie – to aktywności, które niemal w całości pochłaniają czas, jaki opiekun w pierwszych tygodniach życia poświęca niemowlęciu. Tym zagadnieniom poświęcone są godziny podczas kursów szkoły rodzenia. Przyszli rodzice uczą się technik przystawiania do piersi, mycia dziecka, zmieniania pieluszki – tego, co przed pojawieniem się potomka wydaje się skomplikowaną kilkufazową czynnością, a po porodzie szybko jest automatyzowane i wykonywane niemal (i dosłownie!) z zamkniętymi oczami. Fiszkowa książeczka „Niemowlę. Instrukcja obsługi” to właśnie „papierowa szkoła rodzenia”. Jak na kursie, jest tu rytm i porządek: zagadnień jest 40, pogrupowanych w 3 tematy (karmienie, sen i pielęgnacja, zdrowie). Każda karta to jeden problem, krótko nakreślany na pierwszej stronie urozmaiconej grafiką, a rozwijany na drugiej. Na odwrocie zawsze znajdziemy praktyczne wskazówki, przedstawione w usystematyzowany sposób. 
 
Najlepiej opracowane są zagadnienia związane z karmieniem dziecka. Nie bez znaczenia jest fakt, że Zuzanna Kołacz-Kordzińska jest promotorką karmienia piersią. Podchodzi więc do tematu kompleksowo, zarazem edukuje, jak karmić i uwrażliwia na mogące się pojawić problemy. Publikacja będzie pomocna od początku przygody z karmieniem malucha, przygotuje też rodziców na rozszerzanie diety dziecka. W ramach tego drugiego zagadnienia autorka rekomenduje metodę BLW (Baby Led Weaning, w Polsce znaną jako Bobas Lubi Wybór), mającą w naszym kraju coraz więcej zwolenników z powodu tego, że już najmłodsze dzieci przy jej pomocy naturalnie chłoną zdrowe nawyki żywieniowe. Książeczka może też służyć mamom karmiącym piersią, gdy napotkają trudności w procesie laktacji. Znajdziemy w niej rady, jak uniknąć najczęstszych problemów (takich jak obrzęki, ból piersi, zapalenie piersi) oraz jak radzić sobie z nimi, gdy już się pojawią, również za pomocą naturalnych niefarmakologicznych metod. Szkoda tylko, że nie umieszczono rysunków pozycji do karmienia. Wtedy instrukcji karmienia piersią nie brakowałoby już chyba nic.
 
Autorka jest także doradczynią noszenia w chustach i tę formę opieki nad niemowlęciem rekomenduje w zagadnieniach dotyczących snu i pielęgnacji. Czytelnicy dowiadują się, dlaczego warto nosić dzieci, poznają teorię dotyczącą chustonoszenia. Kolejna karta będzie pomocna w dobraniu chusty i wyborze odpowiedniego sposobu wiązania. Zawarte na niej skrótowe wskazówki zainteresowani rodzice mogą pogłębić poprzez spotkanie z doświadczoną w tym zagadnieniu osobą (doradcą lub innym rodzicem).
 
Ostatni temat, dotyczący zdrowia, mógłby zapewne stanowić osobną publikację. Autorka postanowiła poruszyć 14 wybranych przez siebie tematów. Lektura tych kart może przygotować rodziców na najczęstsze problemy zdrowotne dzieci, uwrażliwić ich na poszukiwanie pomocy, ale przede wszystkim pomóc odkryć znaczenie troski o zdrowie dziecka. Bądźmy szczerzy, większość z opisywanych zagadnień zdrowotnych dotknie nasze dziecko. Z pomocą tego poradnika, będziemy na nie choć trochę przygotowani, co z pewnością ułatwi zachowanie zimnej krwi w tym szczególnie stresującym rodziców czasie pogorszenia się zdrowia dziecka.
 
Po lekturze „Niemowlę. Instrukcja obsługi” mama i tata będą przygotowany do opieki nad maluszkiem, a systematyczne powtarzanie pielęgnacyjnych zabiegów (wpisane przecież naturalnie w ten etap rodzicielstwa) szybko uczyni z nich mistrzów od obsługi swojego dziecka. A co z obawą uprzedmiotowienia niemowlęcia, które wymaga instrukcji obsługi? Uzupełnieniem tej książeczki jest kolejna pozycja z serii, pt. „Dziecko-Rodzic: budowanie więzi”. Obie znakomicie się dopełniają, bo przecież zarówno opieka nad dzieckiem, jak i tworzenie z nim relacji, wpisane są w rodzicielstwo. Gorąco polecam.
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Niemowlę. Instrukcja obsługi
Zuzanna Kołacz-Kordzińska
Wyd. Cztery Głowy
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.