e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

O szkołach muzycznych Yamaha

dodano: 17-09-2012
Od powstania pierwszej Szkoły Muzycznej YAMAHA w Japonii, która wyznaje powyższą zasadę, minęło blisko sześćdziesiąt lat. W Polsce YSM działają od lat 90. i do tej pory powstało około 6000 placówek w całym kraju. W czym tkwi fenomen systemu, który jest znany na całym świecie? Jakie metody wykorzystywane są w edukacji muzycznej?

W Szkołach Muzycznych Yamaha każdy może znaleźć miejsce dla siebie: niemowlęta (od 4. m-ca życia), dzieci kilkuletnie, młodzież, a także seniorzy. Najmłodsi mogą pracować w takich grupach, jak np. Niemowlaki w Krainie Dźwięków, Szkraby i Muzyka, Cudowny Świat Muzyki, czy Dźwiękoludki. Po ukończeniu programu wczesnodziecięcego bardzo młodzi adepci sztuki mogą wybrać dla siebie naukę gry na właściwie każdym instrumencie, choć najpopularniejsza jest nauka gry na keyboardzie (Fun Key) oraz gitarze klasycznej. Miłośnicy muzyki rozrywkowej często decydują się na Szkołę Muzyki Rozrywkowej Yamaha, w ramach której można rozwijać zdolność gry na perkusji, gitarze basowej czy elektrycznej.

Ważnym celem prowadzonych zajęć dla wszystkich uczniów jest z jednej strony rozwój ich kreatywności, pobudzanie wyobraźni i poszerzanie pasji, a z drugiej – wspomaganie koncentracji i pogłębianie inteligencji. Dzięki zajęciom w grupach uczniowie mają także okazję rozwijać inteligencję emocjonalną i właściwe zachowania społeczne, współpracując ze sobą wzajemnie.

Wczesnodziecięca edukacja muzyczna

Szkoły Muzyczne Yamaha mają do zaoferowania kilka ciekawych programów skierowanych do najmłodszych dzieci. Pierwsze z nich to Niemowlaki w Krainie Dźwięków oraz Szkraby i Muzyka. Najmłodsze dzieci uczestniczą w zajęciach razem z rodzicami, co pozwala na wzmocnienie i pogłębienie wzajemnych relacji.             

W pierwszym okresie życia, sprzyjającym intensywnemu ogólnemu rozwojowi, dzieci uczą się swobodnego odkrywania świata muzyki, uaktywniając przy tym takie zmysły, jak np. słuch, dotyk, wzrok, smak. Podczas zajęć wykorzystywane są ilustrowane książeczki z piosenkami i wierszykami, opisującymi różne sytuacje z życia codziennego najmłodszych (m.in. sen, ząbkowanie, nauka mowy, w grupie starszej Szkraby – przyroda, zwierzęta, zawody, święta). W trakcie każdego spotkania muzyka pełni główną rolę, nie dając miejsca często zbędnym słowom i komentarzom nauczyciela. Przy muzyce, która jest prezentowana z nagrania znajdującego się na specjalnie przygotowanych płytach CD lub granej na instrumencie przez nauczyciela,  dzieci poznają i uczą się świata poprzez wspólny śpiew, ruch, taniec, grę na małych instrumentach (m.in. bongosy, bębenki, tamburyna, trójkąty). Ważnym elementem lekcji jest wspólne słuchanie muzyki klasycznej. Dzieci z grupy starszej, Szkraby, wykonują także drobne prace plastyczne oraz uczą się różnorodnych zabaw ruchowych.

Jednak wielokrotnie podkreślanym, głównym celem prowadzonych przez Szkoły Yamaha zajęć jest rozbudzanie entuzjazmu w kontakcie z muzyką.

Do dzieci pomiędzy 4 i 6 r. ż. skierowane są takie programy, jak Cudowny Świat Muzyki i Dźwiękoludki. W tym wieku dzieci potrafią już zapamiętać i wykonać samodzielnie różne piosenki, wierszyki, zaczynają się także zaznajamiać z podstawami gry na keyboardzie. Ważnym punktem zajęć jest wprowadzanie ćwiczeń rytmicznych i solfeżowych oraz podstawowej terminologii muzycznej. Dzięki regularnym spotkaniom „z muzyką“ młodzi uczestniczy otrzymują szansę na rozwój potencjału intelektualnego oraz cech osobowościowych. Szkoła Yamaha daje także możliwość poszerzania wiedzy na kursach Mali muzycy oraz Tworzymy muzykę, podczas których już kilkuletnie dzieci mogą uczyć się tworzenia własnych utworów i prostych aranżacji, co wpływa na rozwój ich wyobraźni i kreatywności.

Każdy ma szansę, by zgłębiać tajniki muzyki, ponieważ Szkoła Yamaha wychodzi z założenia, iż nie ma ludzi niemuzykalnych. Szeroka oferta proponowanych programów pozwoli odnaleźć własne miejsce każdemu, kto interesuje się muzyką. Może okaże się, że ktoś odnajdzie swoje powołanie na całe życie...

Ewa Fabiańska - Urodzona w Toruniu kompozytorka i aranżer. Ukończyła studia I stopnia z muzykologii w Poznaniu, obecnie kończy studia na Wydziale Kompozycji w poznańskiej Akademii Muzycznej oraz studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu. Tworzy muzykę akustyczną, elektroniczną oraz do animacji. Fanka Saariaho, Kilara i Grechuty. Jeśli nie komponuje, to spędza czas przy dobrej książce, filmie, pisze artykuły lub jest gdzieś w podróży.

http://www.yamahaszkola.pl/index.html

 

Opublikowane w: Metody edukacyjne
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.