e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Strona jest świetna, stanowi ewenement wśród portali dla rodziców."

    Emilia - mama 2-letniej Ani, Warszawa

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Na wesoło o rzeczach poważnych – recenzja książki "Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać"

dodano: 21-11-2012
O prawach dziecka można mówić z powagą...(...) lub na wesoło. - My wolimy mówić na wesoło. Ale nawet śmiejąc się, nie zapominajmy, że rzecz dotyczy czegoś bardzo ważnego - życia dziecka. - G. Kasdepke

Światowy Dzień Praw Dziecka, przypadający na 20 listopada, to również rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka w 1989 r. Warto dziecku mówić o jego prawach i uczyć, że dzieciństwo to nie tylko wciąż narastające obowiązki, ale również i prawa.

Często jednak bywa tak, że obowiązki przeważają. Które dziecko zna swoje prawa i czy prawo, jakiekolwiek, jest łatwe do przyswojenia? Gdy przegryzałam się przez ustawy dotyczące edukacji, zaczynałam wątpić w swoją zdolność czytania ze zrozumieniem. Obawiałam się, że dzieci nawet z dziecięcymi prawami sobie nie poradzą. Jednak dałam się miło zaskoczyć – choć w zasadzie nie powinnam być zaskoczona, bo jak dla mnie Grzegorz Kasdepke nie napisał jeszcze niczego, co by mnie nie zachwyciło. W ciemno więc wzięłam książkę i zaczęłam czytać.

Prawa dziecka w obco brzmiących zdaniach są trudne do zrozumienia dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. By wytłumaczyć zawiłości paragrafów, wypadałoby specjalnie się przygotować, znaleźć wyjątkowy czas i miejsce do stosownej rozmowy, z której dziecko coś by zrozumiało i wyniosło. Przyswojenie trudnych słów to czasami już i tak dużo jak dla brzdąca, a gdzie jeszcze zrozumienie samej konwencji.

„Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać” to książka, która jest opowieścią o dzieciach, o szkole, o teatrze szkolnym i o relacjach między rówieśnikami oraz między dziećmi a dorosłymi. Ciekawy zabieg zastosowany przez autora - wprowadzenie szkolnego teatru pozwala na inne spojrzenie na omawiane sprawy. W momencie, gdy dzieci stają się odpowiedzialne za swoje kukiełki, gdy stają się aktorami, mogą doskonale omówić każde z praw dziecka. Czytałam z  wielkim zaciekawieniem historie uczniów i przyswoiłam sobie, zupełnie mimowolnie, wszystkie prawa dziecka. Prawa te przedstawione są prostym językiem zrozumiałym dla dziecka w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym.

Publikacja została podzielona na ponad 20 rozdziałów, które stają się krótką bajką o jednym z Dziecięcych Praw. Opowieść jednego rozdziału to jak bajka do poduszki, z ciekawością czyta się o tym co dalej, rozumiejąc Prawa Dziecka, jak i to, dlaczego są one tak ważne. Piękne ilustracje przykuwają wzrok dziecka, mini plakaty z postulatami Konwencji mówią o tym, co ważne, wprost do dziecka, mówiąc na przykład (...)”Nikt, nawet  twoja mama czy tata, nie ma prawa Cię bić ani dręczyć w inny sposób (wg art. 19 Konwencji Praw Dziecka)” (…) Każde zapisane prawo ma odnośnik do konwencji - zawsze można sprawdzić, pogłębić wiedzę i oswoić się z prawniczym językiem.    

Zauroczona książką polecam ją do poduszki każdemu rodzicowi i dziecku, opiekunowi i nauczycielowi.

Basia Zalewska - pedagog, niania, nauczycielka przedszkola.

Zapraszamy do czytania bloga Basi Zalewskiej


Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać
Grzegorz Kasdepke
wydawnictwo G +J RBA  Warszawa 2012 Wydanie II

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.