e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

 • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

  Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Metoda aktywnego słuchania Batii Strauss

dodano: 10-02-2014

Metoda aktywnego słuchania Batii Strauss to dla dzieci okazja do przenikania w struktury utworu. Często także dzięki tej metodzie dzieci zapoznają się z muzyką klasyczną.

Działania tej metody wpływa wyraźnie na pozytywny i negatywny odbiór dźwięków. Dzięki temu kształcona jest wyobraźnia muzyczna. Zmienną w tej metodzie jest rola dziecka. Raz jest dyrygentem, kolejnym razem słuchaczem. Praca tą metodą często polega na wielokrotnym słuchaniu tego samego utworu, jednak zmiana ról jest tak atrakcyjna, że nie stanowi to żadnych przeszkód dzieciom. Utwory wybrane do tej metody często mają budowę typu ABA (z powtarzającą się jedną częścią).

 
Proponowane zabawy metodą aktywnego słuchania:

 • wysłuchiwanie utworu muzycznego
 • opowieść muzyczno - ruchowa
 • ilustracja treści utworu ruchem
 • tworzenie orkiestry z dyrygentem
 • gra na instrumentach perkusyjnych

 
Utwory do wykorzystania:

 1. Country dance – J. F. Heandel
 2. Galop – D. Kabalewski
 3. Taniec węgierski – J. Brahms
 4. Polka Italiano – S. Rachmaninow
 5. Le Basque – J. Galway
 6. Marsz turecki – L. Van Beethoven
 7. Marsz Radeckiego – J. Strauss
 8. Lollipop
 9. Tarantela – melodia włoska

 
Ten tekst ma za zadanie zainteresować metodą aktywnego słuchania Batii Strauss. Polecam także przestudiowanie dodatkowej literatury, w której oprócz konkretnych zabaw i tańców można odnaleźć cenne wskazówki. Metodę tę szczególnie lubią przedszkolaki. 

Malwina Musiałek - magister Terapii Pedagogicznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz słuchaczka studiów podyplomowych - Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Ukończyła Pedagogikę Opiekuńczo - Resocjalizacyjną na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.W trakcie studiów ukończyła kurs języka migowego. Od wielu lat działa jako harcerka i wolontariuszka. Obecnie pracuje jako pomoc nauczyciela w punkcie przedszkolnym w Gdyni. Wokalistka amatorka i animatorka czasu wolnego. W wolnych chwilach planuje wycieczki, zabawy i bajki dla dzieci.

 

Opublikowane w: Metody edukacyjne
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.