e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Mamo, tato, nauczcie mnie czytać! – recenzja książki "Miś i but”

dodano: 19-05-2015
Czytanie globalne to metoda znana na całym świecie, w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Jej propagatorką w naszym kraju jest filolog polski oraz wieloletni pedagog przedszkolny - Maria Trojanowicz-Kasprzak. Metoda polega na całościowym przyswajaniu wyrazu i kojarzeniu go z konkretnym obrazkiem, bez wnikania w jego strukturę i bez znajomości liter, i jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat.
 

Wydawnictwo Pentliczek, wychodząc naprzeciw propagowaniu wspomnianej metody, wydało serię trzech książeczek „Czytam globalnie”. „Miś i but” to część trzecia.

Jest to krótka opowieść, zabawna i bardzo przystępna dla najmłodszego czytelnika. Pozwala mu poznawać wyrazy oraz „czytać” samodzielnie, świetnie się przy tym bawiąc. Książka skonstruowana jest w taki sposób, że na jednej stronie znajduje się ilustracja autorstwa Renaty Grzybek, a na drugiej wyraz lub proste zdanie obrazujące ilustrację. Zarówno ilustracje, jak i treść przedstawione są na białym tle, nie zawierają zbędnych ozdobników, tak by mały czytelnik mógł prawidłowo skojarzyć tekst z obrazkiem. W tekście znajdują się proste pytania, na które dzieci odpowiadają podczas lektury.
 
Napisałam „czytać” samodzielnie, ponieważ przetestowałam lekturę książeczki w pracy z moimi przedszkolnymi maluszkami. I okazało się, że dzieci po kilku kartkach książki same zaczęły bawić się w czytanie. Co świadczy o tym, że ilustracje wiernie obrazują tekst, nie pozostawiając żądnych wątpliwości. A lektura wciąga – po odstawieniu jej na półkę przedszkolaki same sięgały po nią i „czytały”.
 
Książka z serii „Czytam globalnie” wydana jest z wielką starannością. Sporych rozmiarów format, kredowy papier (zresztą, gdy widzę z jaką częstotliwością moje dzieci „czytają”, stwierdzam, że to rozsądny zabieg), proste i kolorowe (ale bez przesady) ilustracje, krótkie wyrazy składające się na zdania oraz duża, wyraźna czcionka na białym tle - to wszystko sprawia, że mały czytelnik chętnie sięga po „Misia” a dzięki takim zabiegom czytanie może stać się prawdziwą przyjemnością.
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
 
Mis i but
Maria Trojanowicz-Kasprzak
il. Renata Grzybek
wyd. Pentliczek
wiek: 1-5
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.