e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Mam małą małpeczkę - recenzja ksiażki "Baraszkujemy! 20 prostych zabaw z malutkim dzieckiem"

dodano: 24-06-2013

"Idzie kominiarz po drabinie..." - i zaraz zaraz, jak to dalej leciało?


Nie raz w przypływie szalonej zabawy, albo spokojnego masażyku synka, próbuję przypomnieć sobie wierszyki - rymowanki, których mama z babcią znały dziesiątki. Z reguły wygląda to tak, że zaczynam, a końcówka to moja radosna twórczość mniej lub bardziej pasująca do kontekstu.

Gdy pierwsze dziecko było małe, moja mama pisała wierszyki na karteczkach samoprzylepnych, wieszała na lodówce, a ja, gdy miałam zapotrzebowanie, zerkałam i sobie przypominałam - karteczki jednak szybko sie gubiły i niszczyły, a głowa, w której tyle myśli na sekundę, nie zapamiętywała nic a nic. Probowałam też ściągać z internetu te najpopularniejsze rymowanki, zapisywałam sobie w pliku z obietnicą wydrukowania i co? I do dziś w tym pliku są - i tylko tam.

Teraz, gdy tylko widzę książeczkę z zabawami paluszkowymi, albo rymowankami dla maluszków, przygarniam ją, kładę na szafce przy łóżku i korzystam, gdy wylegujemy się w przypływie nudy.

"Baraszkujemy! 20 prostych zabaw z malutkim dzieckiem" leży teraz na wierzchu książkowego stosika, więc korzystamy z niej najczęściej. Ale nie tylko dlatego, że jest pierwszą z brzegu, czytamy ją codziennie. Jest to zbiór króciutkich, łatwych do zapamiętania i przyjemnych dla ucha rymowanek, które i maluchowi, i rodzicowi sprawią wiele radości.

Obok wierszyka znajduje się komentarz od autorki - tu przeczytamy wskazówki - czy lepiej jest siedzieć z dzieckiem, a może przyda nam się kocyk, że lepiej jest posadzić sobie dziecko na kolanach - i inne, ułatwiające wspólną zabawę i baraszkowanie.

Pod spodem kolejne wskazówki: co robić, mówiąc kolejną z części wierszyka - ile można tu robić fajnych ćwiczeń - turlanie, przewracanie, łaskotanie, podrzucanie. To istna siłownia dla obojga! Oczywiście są to tylko wskazówki, nie musimy z nich korzystać, możemy wymyślić własny, ulubiony zestaw figur pasujących do ulubionej rymowanki. Albo po prostu możemy leżeć i czytać, śmiejąc się z przygód zwierzątek, o których jest większość wierszyków.

Przy każdej rymowance znajdziemy (oprócz komentarza) rysunki, ilustrujące jaką zabawę możemy zaproponować maluchowi mówiąc dany wierszyk i obrazek stworzony ze szmatek, przedstawiający bohatera rymowanki.

Książeczka jest cieniutka i lekka, zainteresowany maluch z przyjemnością i łatwością będzie mógł ją sobie pooglądać, co mój półroczniak czyni, więc nasz egzemplarz jest nieco podniszczony. Może zatem pomysł dobry, by stworzyć wersję z tekturki - co by można było i posmakować, i przekręcać strony bez obawy o wyrwane kartki (nasza książeczka już jest poklejona taśmą)?

Wspólne baraszkowanie zbliża rodzica i dziecko, sprzyja budowaniu więzi, tworzy pozytywną i pełną ciepła atmosferę, zatem baraszkujmy!

A na zachętę mój ulubiony wierszyk, bo chyba sama taką małpeczkę mam...

"Mam małą małpeczkę:
wisi mi na brzuszku.
Biegaj sam,
biegaj sam,
mój mały leniuszku!"

Karolina Zakrzewska

Baraszkujemy! 20 prostych zabaw z malutkim dzieckiem

Agata Półtorak
wyd. GWP dla dzieci, 2012
 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.