e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

„Mały człowiek, wielkie potrzeby” – recenzja książki

dodano: 17-11-2017
Raz na jakiś czas zmieniają się trendy w wychowaniu dzieci. Rodzice (przyszli lub obecni) wymieniają się poradnikami, dyskutują i omawiają metody w nich stosowane. Najczęściej również krytykują tych, którzy opisanych zasad nie stosują. Bo kto, jak to, ale rodzice to chyba najchętniej oceniająca się wzajemnie grupa społeczna.
 
Zawsze ostrożnie podchodzę do wszelkich książek związanych z wychowaniem. Z tą było podobnie. Od pierwszej strony zadawałam sobie pytanie, co właśnie czytam. Poradnik, a może książkę naukową? Po przeczytaniu kilka stron zaczęłam się zastanawiać, czy nie są to przełożone na bardziej naukowy język wspomnienia z okresu wychowania dzieci autorów tej książki. Biłam się z myślami do ostatniej strony i tak naprawdę nadal nie wiem, co przeczytałam. 
 
„Mały człowiek, wielkie potrzeby” to napisana przez małżeństwo z kilkudziesięcioletnim stażem książka o wychowaniu dzieci. Autorzy przekonują, że „kluczowe dla prawidłowego, zdrowego rozwoju dziecka jest zaspokojenie podstawowych potrzeb emocjonalnych, do których należą: bezpieczne przywiązanie i akceptacja, zdrowa autonomia i kompetencja, realistyczne granice, realistyczne oczekiwania oraz wartości duchowe i wspólnota”. Małżeństwo Louisów na wielu przykładach pokazuje, jak brak zaspokojenia tych potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie determinuje dorosłe życie. Konkretne potrzeby ilustrują przykłady z życia rodziny Louisów, historie innych rodzin oraz liczne grafiki. Dla rodziców na pewno może być to wskazówka, jak postępować z własnym dzieckiem i, jak nie przenosić na nie swoich traum z dzieciństwa. Każde niewłaściwe zachowanie zostało dokładnie opisane. Autorzy wielokrotnie odnoszą się do przykładów z życia własnej rodziny. Przedstawiają konkretne sytuacje, zachowanie swoich dzieci i własne reakcje na opisywane wydarzenia. Przyznają się do popełnionych błędów. Dają wskazówki, jak w danej sytuacji rodzic powinien się zachować, co powiedzieć, jak zareagować. Wszystko po to, żeby jego dziecko miało szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo, które przerodzi się w szczęśliwą dorosłość. 
 
Ta książka to interesujące spojrzenie na rodzicielstwo. Wydaje mi się jednak, również z perspektywy rodzica, że nie można przykładać jej w całości do swojej rodziny. Autorzy książki żyją na zupełnie innej szerokości geograficznej (obecnie mieszkają w Singapurze), dlatego przedstawione przez nich sytuacje często trudno odnieść do naszych, polskich doświadczeń. Czy dzieci na całym świecie są takie same? Nie, każde społeczeństwo wychowuje młode pokolenia w inny sposób. W każdym kraju panują nieco inne zasady, inaczej wygląda edukacja, inne są również potrzeby różnych społeczności. Dlatego warto tę książkę poznać, przeczytać i przemyśleć. Czy warto ją stosować we własnym życiu? Zasady uniwersalne na pewno, pozostałe trzeba przefiltrować przez swoje doświadczenia, żeby przypadkiem nie zacząć się obwiniać, że żyje się nieco inaczej, niż w sposób zaproponowany przez autorów.
 
Magda Kwiatkowska – Gadzińska
 
Mały człowiek, wielkie potrzeby
John Philip Louis, Karen McDonald Louis
Tłumaczenie Agnieszka Cioch
GWP, 2017
 
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.