e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Kołderka obciążeniowa – obalamy mity krążące w sieci

dodano: 20-04-2017
Kołdra sensoryczna? Czyli jaka? Jest uszyta z różnych materiałów? Wydaje dźwięki? Pachnie? Wspomaga równowagę? Nie! Ustalmy to - kołdra obciążeniowa (lub dociążeniowa) nie jest najczęściej wykorzystywaną pomocą w terapii sensorycznej. Najczęściej jest uszyta z bawełny, wypełniona granulatem lub żwirkiem.
 
Na sali, gdzie prowadzona jest terapia, nie powinno za to zabraknąć sprzętu podwieszanego (hamak, helikopter, huśtawki). Niezbędna jest deskorolka, równoważnia, piłki duże i małe, oczywiście materac i wiele innych sprzętów, kołderka dociążeniowa czasami też.

Dlaczego, bez odpowiedzialności, pisze się w różnych miejscach, że kołdrę można stosować podczas snu przez cały rok, bo nie przegrzewa organizmu?! Czy to oznacza, że kołderką - bo taka jest nazwa, po prostu przykrywamy dziecko i śpi pod nią całą noc, cały rok? Absolutnie nie! Czy kołderkę można stosować bez konsultacji z terapeutą integracji sensorycznej? Absolutnie nie! 

I nie chodzi tu tylko o dobranie wagi i rozmiaru. Terapeuta musi po prostu zobaczyć dziecko. Nie tylko z wywiadu czy opisy wywnioskować, że kołderka może przydać się w terapii, ale zobaczyć jak dziecko się porusza, czy nie ma wad postawy. Bardzo niebezpieczne jest przykrywanie małych dzieci, które nie mogą się odkryć, obrócić. Poza tym jest coś takiego jak habituacja, czyli proces polegający na stopniowym zanikaniu reakcji na powtarzający się bodziec. Jaki zatem ma sens korzystanie co noc z kołderki? Przestalibyśmy reagować na jej działanie.

Najważniejsze jednak jest stosowanie kołderki do ćwiczeń. Integracja sensoryczna polega na uczeniu się w ruchu! Dostarczanie naszym stawom, mięśniom, ścięgnom czucia głębokiego (propriocepcji) też powinno odbywać się w ruchu. Kołderkę nosimy, dźwigamy, ciągniemy, zawijamy się w nią. Zestaw aktywności też dobiera terapeuta prowadzący dziecko w terapii, bo wszystko jest uzależnione od przebiegu terapii. Są takie chwile, kiedy dziecko samo komunikuje potrzebę przykrycia się kołderką - podczas czytania książki, oglądania bajki. 

Jeżeli faktycznie położenie się pod kołderką obciążeniową działałoby tak po prostu, to nie byłoby dzieci z nadpobudliwością, z nieodpowiednim czasem koncentracji, nieposłusznych – od samego przykrycia. W sumie kołderka obciążeniowa to mógłby być genialny klucz do wychowania grzecznego dziecka! Niestety lub stety, cała praca po stronie terapeuty, rodzica i przede wszystkim dziecka.

Marta Kaczmarek - terapeuta i diagnosta SI
Opublikowane w: Terapie
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.