e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały..." – recenzja książki

dodano: 12-02-2017
Skuteczny sposób porozumiewania się z własnym dzieckiem to temat, wokół którego oscylują treści większości rodzicielskich książek. “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber i Elaine Mazlish to swoiste kompendium praktycznych porad dla tych, którzy chcieliby poprawić jakość komunikacji rodzic - dziecko.

Ta książka jest pierwszą, która zainspirowała mnie, jako rodzica, kiedy jeszcze moja córka była w brzuchu. Wiedziałam, że mam mnóstwo wzorców wyniesionych z rodzinnego domu, których nie chcę powielać. Nie wiedziałam natomiast, od czego zacząć, czym się kierować w dokonywaniu zmian. Aż pewnego dnia przypadkiem natknęłam się na ten tytuł. Jest on dziełem dwóch autorek, będących matkami i organizatorkami warsztatów dla rodziców. Znają zatem temat od podszewki. Ten fakt, wraz z zachęcającym tytułem książki, przykuł moją uwagę. Który rodzic nie chciałby, żeby dzieci go słuchały i który nie chciałby, aby chętnie do niego mówiły? Z doświadczenia znam wiele osób, które desperacko próbują porozumieć się ze swoim dzieckiem, zadając niezliczoną ilość pytań i popadając w co raz to większą frustrację, że odpowiedzi na nie są zdawkowe i wymijające. Miałam to szczęście, że trafiłam na tę pozycję zanim moja przygoda rodzicielska na dobre się zaczęła. Do dziś czasami wracam do lektury, kiedy się zapomnę, żeby sprowadzić siebie samą na właściwy tor.
 
Introspekcja

Pierwszą pozytywną rzeczą, którą odczułam na własnej skórze, była konfrontacja “właściwych wzorców” z wzorcami wyniesionymi z mojego dzieciństwa. Konkretne przykłady i tłumaczenie wpływu rodzicielskich zachowań na dziecięce reakcje, pomogły mi zrozumieć, co mnie ukształtowało. To zapoczątkowało wewnętrzną transformację.
 
Historie rodziców

Następnie przeniosłam uwagę z siebie jako dziecka, na siebie jako rodzica. Otwarte, szczere historie rodziców na temat ich relacji z dziećmi pomagają przyjrzeć się sobie z dystansem i poszukać tego, co sami chcielibyśmy poprawić w swoich zachowaniach. Dla mnie był to pewien substytut grupy wsparcia. 
 
Przykłady i kontrprzykłady

Kiedy już wiedziałam, czego nie chcę i wiedziałam, że nie tylko ja borykam się z podobnymi problemami, przyszedł czas, żeby zgromadzić nowe narzędzia - zbiór konkretnych zachowań, które pomogą ruszyć naprzód. Bardzo trafnym rozwiązaniem jest zamieszczenie w każdym rozdziale obrazkowych historyjek, w formie krótkich komiksów, które prezentują w zwięzły sposób, jak wypowiadane przez nas słowa wpływają na drugą osobę - znajdziemy zarówno przedstawienie reakcji na działanie starym sposobem, jak i nowym.

Przyznam szczerze, że na początku stosowanie niektórych metod wydawało mi się sztuczne i nienaturalne. Jednak nie mając sama żadnych lepszych, chwyciłam się ich, jak tonący brzytwy. W końcu niektóre z nich weszły mi w krew i zaczęłam je odczuwać, a one wyraźnie działały. Poprawiła się też jakość moich relacji z innymi ludźmi. Wszak, podsumowując w skrócie, o czym jest książka “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…” mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest przewodnikiem na drodze szacunku do siebie i innych ludzi. Uczy, jak porozumiewać się z innymi, szanując ich uczucia i odrębność. Przypomina, że każdy jest unikatową jednostką i pokazuje praktyczne rozwiązania, dzięki którym tę wiedzę można wprowadzać w życie.

Anna Szymańska
 
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Adele Faber i Elaine Mazlish
przeł. Mariola Więznowska
wyd. Media Rodzina
 
Adele Faber i Elaine Mazlish
Ekspertki od spraw komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi o międzynarodowym uznaniu. Książka “Jak mówić, żeby dzieci słuchały i jak słuchać, żeby dzieci mówiły?” została sprzedana w ponad trzech milionach egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 30 języków. Ich programy i nagrania są wciąż używane przez tysiące rodziców i grupy nauczycieli z całego świata w celu poprawy relacji z dziećmi.
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.