e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

I znowu te spojrzenia - recenzja książki "Maria i ja"

dodano: 11-01-2013
Jak bardzo wymowny jest obrazek wypełniający całą stronę: autor z dwunastoletnią autystyczną córką. Wokół oczy, oczy, oczy. Krótki, wymowny podpis: „…i znowu te spojrzenia, zawsze te spojrzenia”.

Kolejny piękny dzień w rajskim kurorcie, w którym czas spędza tytułowa dwójka. Ich dialogi, z powtarzanymi w kółko frazami Marii, ich obyczaje i rytuały, momenty trudne, twarze ludzi wokół. Zwłaszcza, kiedy Maria krzyczy. I jeszcze radość z rzeczy prostych – przede wszystkim radość z rzeczy prostych. Spokój słonecznego Dorado Beach, lekkość kreski i chyba pogoda ducha samego autora udziela się czytelnikowi. Z tą samą lekkością i pogodą opowiada o autyzmie. „Maria i ja” to też książka o ludziach, którzy czynią życie dziecka odróżniającego się od innych radosnym, ciepłym, dobrym… a przy okazji mamy tu mini studium zjawiska nadmorskich kurortów.

Stereotypie – czyli nonsensowne, powtarzające się ruchy, w rodzaju poklepywania, są narysowane tak wyraziście, że niemal słyszę ich odgłos… Widzę promienny uśmiech Marii. Czuję spokój leniwego popołudnia, kiedy Maria przekłada rysunki z wizerunkami wszystkich osób, które spotkała w życiu. Doskonale pamięta ich imiona.

Chciałabym napisać, że książka jest znakomita. Jest jedno ale: jest też zupełnie inna. Jeśli jesteś wzrokowcem i/lub komiksiarzem, to polubisz tę książkę. Ja polubiłam. Ta forma wyrazu bardzo do mnie przemawia. Jestem zdania, że większość trudnych tematów można ubrać w historię opowiedzianą przez grafikę, napisy, podpisy, zakreślenia, symbole. Wyobrażam sobie jednak, że do niektórych osób bardziej przemawia lity tekst i wolą, aby obrazy i akcja pojawiały się w ich własnych głowach. Niezależnie od tego, zdecydowanie polecam.

O autyzmie mówi się coraz więcej i bardzo dobrze, że się mówi. Marzy mi się, żeby mówiono też o innych problemach w takiej formie, ale wierzę, że jesteśmy już naprawdę blisko. Literatura otwiera się na żywych ludzi, na dzieci i dorosłych z ich innością, z ich zmaganiem; mówi ich głosem, a w książce „Maria i ja” pozwala widzieć świat ich oczami. Warto dać sobie szansę i spróbować tak go zobaczyć.

Miguel Gallardo napisał i narysował jeszcze inną książkę o niepełnosprawności u dzieci. Czekam z niecierpliwością na polskie tłumaczenie!

Katarzyna Wozinska - psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. warsztaty dla rodziców. Prywatnie żona oraz mama.

Maria i ja
Miguel Gallardo
wyd. Egmont Literacki 2012

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.