e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dziecko nadpobudliwe – kilka wskazówek dla rodzica

dodano: 14-12-2016
Rodzice dzieci nadpobudliwych i z ADHD często nie wiedzą, jak postępować ze swoimi pociechami. Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie da się napisać zasad, które zadziałają w we wszystkich przypadkach, ale część z nich jest uniwersalna.

Do dzieci należy mówić powoli i po jednym zdaniu. Jeśli damy dziecku polecenie składające się z kilku zdań, to usłyszy pierwsze, a pozostałe zapomni. Polecania wydajemy powoli, stojąc naprzeciwko dziecka, mając kontakt wzrokowy. Ich koncentracja nie jest dobra, więc pamiętajmy, że nad nią też trzeba popracować. Unikajmy też zwrotów „ty nigdy”, „ty zawsze”.

Warto ustalić z dziećmi plan pracy, aby wiedziały, co je czeka. Lekcje należy odrabiać o tej samej porze, według harmonogramu pracy, zajęć w domu czy obowiązków.

Pozwólmy dziecku na wyładowanie nadmiaru energii, np. na zajęciach sportowych czy pozalekcyjnych.

Nie wolno oceniać dziecka, ale zachowanie. Jeśli zwracamy uwagę, mówmy np. „nie podoba mi się twoje zachowanie”, zamiast: „jesteś niegrzeczny”. Należy wybrać jedno zachowanie, które chcemy zmienić, inaczej nic nie osiągniemy. Nie zmienimy nagle całego dziecka - zmiany należy robić małymi krokami.

Do nauki warto zorganizować dziecku spokojne miejsce, tak aby nic go nie rozpraszało, aby mogło uczyć się w ciszy i w przewietrzonym pokoju. Pokój też musi być bezpieczny, gdyż często dzieci z nadpobudliwością najpierw działają, a potem myślą.

Ważne jest rozmawianie o emocjach. Należy nauczyć nasze pociechy, jak rozpoznawać emocje i jak je nazywać.

Porozmawiajmy z wychowawcą lub szkolnym pedagogiem, by poruszyli w klasie temat nadpobudliwości i ADHA, nie koniecznie odnosząc się do konkretnych dzieci. Chodzi bowiem o to, by uświadamiać i uwrażliwiać, a nie piętnować. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku bajki terapeutyczne. 

Warto, aby także rodzice się edukowali, np. w poradniach albo u szkolnego pedagoga, ciekawe są też książki dostępne na rynku np. o Łosiu z ADHD - to bajka terapeutyczna, zaś na końcu znajdują się porady dla rodziców.

Należy jak najczęściej chwalić dzieci, zapewniać, że kochamy je takie, jakimi są. Nie stawiajmy dziecku wymagań, którym nie mogą sprostać, ambicje rodziców nie powinny być istotniejsze od tego, co dziecko może osiągnąć.

Na koniec moja uwaga dotycząca leczenia farmakologicznego dzieci nadpobudliwych i z ADHD. Osobiście nie jestem jego zwolenniczką, jednak należy rodziców poinformować o takiej możliwości. 
 
Wskazówek dla rodziców, dotyczących postępowania z dzieckiem nadpobudliwym czy z ADHD można napisać jeszcze wiele. Najważniejsze jednak, by było one dostosowane indywidualnie do każdego dziecka, gdyż każde nich jest inne. 
 
Anna Wrocławska 
Opublikowane w: Zaburzenia
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.