e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Duński przepis na szczęście" - książka

dodano: 06-09-2016
Jak nauczyć się hygge i wychować najszczęśliwszych ludzi na świecie? Duńczycy posiadają pewien sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzięki niemu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Co to jest hygge i jak się go nauczyć? Odpowiedź już 12 października, wraz z premierą książki Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.
 
Duńczycy rokrocznie od ponad czterdziestu lat wygrywają światowe rankingi szczęścia (np. raport OECD, ONZ World Happiness Report)*. Dlaczego są aż tak zadowoleni? „Po wielu latach badań uważamy, że w końcu odkryłyśmy tajemnicę” –  piszą  Jessica Alexander i Iben Sandhal i dzielą się nią w książce: Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.
 
Jessica Alexander z niepokojem oczekiwała momentu narodzin swojego pierwszego dziecka. Przekonana, że brak jej rodzicielskich zdolności, zatopiła się w lekturze niezliczonych poradników. Nie pomagały. Jak pisze: „Na moje szczęście byłam żoną Duńczyka. Od ponad ośmiu lat miałam kontakt z duńską kulturą i zauważyłam, że Duńczycy ewidentnie robią ze swoimi dziećmi coś właściwego. Wszędzie widziałam szczęśliwe, spokojne, dobrze wychowane dzieci i zastanawiałam się, w czym tkwi sekret”. Pozycja kulturowej outsiderki i współpraca z psychoterapeutką Iben Sandhal pomogły jej odkryć tajemnicę Duńczyków i sformułować zasady rządzące duńskim wychowaniem.
 
Najważniejsza z nich brzmi jak zaklęcie: hygge (wymawiane „huga”). To fundament duńskiej filozofii wychowania dzieci i wysokiego poziomu zadowolenia Duńczyków: umiejętność cieszenia się życiem mimo wszystko, relaksu z najbliższymi w atmosferze ciepła i bliskości, czerpania poczucia bezpieczeństwa z bycia z innymi. Hygge nie da się przełożyć dosłownie na żaden inny język. Ale dzięki obserwacji zwyczajów duńskich rodzin można je wdrożyć w życie swoje i swoich dzieci w każdym miejscu na świecie. 
 
Czemu Duńczycy chętniej czytają swoim dzieciom smutne bajki, bez szczęśliwych zakończeń? Dlaczego raczej zachęcają je do swobodnego bazgrania, niż zapisują na lekcje rysunku? W jakich sytuacjach starają się nie chwalić dzieci? Jak uczą je opowiadać o swoich doświadczeniach? Sandahl i Alexander  szczegółowo opisują rodzinną codzienność Duńczyków, wplatając w swoją relację dziesiątki praktycznych wskazówek i mnóstwo humoru. Ich rady i wnioski są wynikiem kilkunastoletniej pracy naukowej, badań duńskiej kultury i życia codziennego, licznych wywiadów z rodzicami, nauczycielami i ekspertami. Autorki opierają się także na  danych z badań klinicznych i psychologicznych. Pokazują krok po kroku, jak skorzystać z doświadczeń duńskich rodziców w wychowywaniu odpornych psychicznie, bezpiecznych emocjonalnie, szczęśliwych dzieci.
 
Jessica Alexander to Amerykanka, która przed czternastu laty poślubiła Duńczyka. Mieszka w Rzymie z mężem i dwójką dzieci. Ma licencjat z psychologii i od zawsze interesuje się różnicami kulturowymi. 
 
Iben Sandahl jest duńską psychoterapeutką specjalizującą się we wspieraniu rodzin i dzieci. Ukończyła studia pedagogiczne i po dziesięcioletniej praktyce nauczycielskiej zdobyła dyplom psychoterapeuty. Często jest zapraszana przez duńskie media jako ekspert . Matka dwóch córek.
 
Duński przepis na szczęście
Jessica Alexander, Iben Sandahl
Wydawnictwo MUZA SA
Premiera: 12.10.2016
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Mariusz środa, 19 Październik 2016 11:37
    Mhmm... Tu w Danii, nazywamy to, my Polacy, duńską hipokryzją... Najszczęśliwsi ludzie na świecie... przy 58% (2015r)rozwodów... Szczęśliwe dzieci - pewnie tak, bo mając średnio 4 ojców i 2 matki i z 8 rodzeństwa, ma się tę rodzinę sporą. Ilość samobójstw jest dużo wyższa od średniej europejskiej, a depresja jest chorobą tak popularną jak przeziębienie. Najdroższe samochody na świecie, a podatek rzędu 50% jest dość niski. Ale z kasy państwowej jest ubezpieczenie, renta i zasiłki dla wszystkich, a bezrobotni otrzymują zakwaterowanie - pamiętam jeszcze polski socjalizm i było podobnie... I też się mówiło o powszechnym szczęściu. W DANII SĄ SAMI SZCZĘŚLIWI LUDZIE !!!

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.