e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Do rozmów o tym, o czym trudno mówić – recenzja książki "Jak rumianek"

dodano: 25-02-2013
Anna Czerwińska-Rydel właściwie przyzwyczaiła już nas do dwóch rodzajów książek, jakie tworzy: biografii znanych osobistości, pisanych dla dzieci i książek o tematyce muzycznej (zgodnej z wykształceniem autorki). Nie są to oczywiście jedyne obszary, w których się porusza, a że człowiek jest z natury leniwy, to chętnie przykleja etykiety, by łatwiej się w świecie odnaleźć.

I nagle taka odmiana! To jak przebudzenie po zimowym śnie, wyjście z odrętwienia, które przypomina, że przyzwyczajenia nie zawsze są pomocne. Bowiem najnowsza książka pt. „Jak rumianek” w niczym nie przypomina poprzednich dokonań. Za to porusza jakże ważny temat – pobyt dziecka w szpitalu. Książki, które dotychczas czytałam na ten temat, skupiały się głównie na samym fakcie wyjazdu do szpitala i pierwszych chwilach – co spakować, czego można się spodziewać, wyjaśnieniu, kim jest lekarz, a kim pielęgniarka. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z czymś innym – z codziennym życiem oddziału dziecięcego.

Bohaterem książki jest Kamil (który jest „jak rumianek” i którego imię oznacza właśnie ten kwiat) i „jego” słowa prowadzą nas po poszczególnych salach. Chłopiec przedstawia czytelnikom swoje koleżanki i swoich kolegów cierpiących na różne choroby. Ktoś codziennie przyjmuje zastrzyki, ktoś jest podłączony do kroplówki, ktoś inny znów nie ma włosów, bo wypadły mu po lekarstwach. To są zwyczajne szpitalne sprawy, ale dla kogoś, kto nigdy nie miał z tym do czynienia, mogą być szokujące.

Jednak Anna Czerwińska-Rydel przedstawiła je z niezwykłą, charakterystyczną dla niej, delikatnością. Kamil choruje na mukowiscydozę – jest to jedna z częstszych chorób genetycznych, objawiających się niewydolnością układu oddechowego i pokarmowego. Jest niestety nieuleczalna, a wszelkie zabiegi prowadzą jedynie do zmniejszenia objawów i ich następstw. To dlatego mama Kamila tak bardzo się o niego martwi. Mimo że chłopiec ma świadomość powagi choroby, zachowuje optymizm i jeszcze pociesza mamę. Jest dzieckiem i przede wszystkim raduje się z każdego dnia. Z tego, że ma nową koleżankę albo że fajnie się bawił w szpitalnej świetlicy.

Rumianek ma działanie kojące. Tak działa Kamil na innych, tak działa ta książka na tych, którzy przebywają w szpitalu lub mają się w nim niebawem znaleźć. Oswaja z trudnym tematem. Takich książek powinno być więcej! Szczególnie jeśli zawierają dużo ilustracji i mogą być czytane także młodszym dzieciom. Tak jak w tym przypadku – Artur Nowicki zadbał o niestraszne przedstawienie szpitalnych realiów. Widać tu w większości uśmiechnięte dzieci. Łagodne kolory, wypełniające w nieco rozmyty sposób czarne kontury, trochę bajkowości – to wszystko odczarowuje szpital i sprawia, że patrzy się na niego bez bólu.

Polecam wszystkim dzieciom i rodzicom, nie tylko tym, nad którymi wisi groźba choroby.

Agata Hołubowska

Jak rumianek

Anna Czerwińska-Rydel
il. Artur Nowickiw
wyd. Bernardinum, 2013
wiek: 3+

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Martyna poniedziałek, 25 Luty 2013 16:10
    groźba choroby wisi nad każdym... niefortunne sformułowanie...

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.