e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Do boju! - recenzja książki Sue Palmer "Detoksykacja dzieciństwa"

dodano: 18-05-2012
Niepozorna książeczka o mało zachęcającym tytule. Drobny druk, żadnych grafik… za to w środku – rarytasy! Dziełko bestsellerowej autorki „Toksycznego dzieciństwa” nie bez powodu poleca Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom – choć tym razem rodzice czytają nie dzieciom, a dla dzieci. Z dużym pożytkiem dla siebie.

Dzieci, które nigdy jeszcze nie dostawały tak wiele… zastępników uwagi i troski. Czasy są dla nich paskudne: przeładowany akademicką wiedzą program w szkole, zapracowani rodzice, dzieciństwo w instytucjach, przed telewizorem lub komputerem, epidemia przemocy i otyłości, komercjalizacja zabawy – to wszystko toksyny, które niszczą środowisko dorastania. Ta książka nie zostawia złudzeń i przypomina o rzeczach, które dobrze znamy i które większość z nas słusznie niepokoją. A jednak autorka przedstawia na nie receptę, prostą jak policzenie na palcach do pięciu… Nie wierzycie? Zajrzyjcie na jej stronę: http://www.suepalmer.co.uk/,  a znajdziecie tam ćwiczenie pięciu palców: miłość, zabawa, dyscyplina, edukacja i język (komunikacja). O tym, jak zastosować te hasła w praktyce –  w naszych czasach – opowiada „Detoksykacja dzieciństwa”.

Kluczy jest kilka. Pierwszy krok to detoksykacja… rodzicielstwa. Autorka trafnie diagnozuje współczesne problemy. Pokazuje, jak w równowadze pomiędzy stanowczością i czułością, bez przesady w żadną ze stron, dopasować się do (dobrze rozpoznanych) potrzeb dziecka. Zaczyna od tego, co najzupełniej podstawowe: żywienia i snu, życia rodziny i czasu zabawy. Tutaj najwięcej zależy od nas, rodziców – w tym od tego, jak traktujemy samych siebie.

W drugim kroku Palmer zatrzymuje się nad detoksykacją opieki nad dzieckiem i opowiada o świecie potrzeb coraz starszych dzieci, każdej grupy wiekowej osobno. Dowiemy się m.in., na czym polega potęga rymowanek, ile godzin w przedszkolu zrobi dobrze czterolatkowi i dlaczego do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. Krok trzeci opowiada o detoksykacji świata pełnego komputerów, telewizorów i podstępnego marketingu.

To możliwe!

Dużą siłą książki (choć nie do końca wykorzystaną; mam na myśli mały zasób polskiej literatury i adresów stron) jest mocne zakorzenienie w działaniach oddolnych: angielski czytelnik otrzymał od autorki sporą bazę literatury i adresów, pod którymi może znaleźć wsparcie w bitwie o „środowisko bez toksyn”. W końcu jednym z elementów toksycznego rodzicielstwa jest bezwiedne przekonanie, że tak naprawdę za nasze dziecko odpowiadają władze albo służby publiczne i to one powinny „coś zrobić”. Książka jasno mówi, że wszystko zaczyna się od naszych codziennych wyborów i to one zmieniają świat.

Czy damy radę? Sue Palmer wierzy w ogromną moc rodzicielskiej miłości. Nazywa ją najpotężniejszą siłą na planecie… i chyba ma rację.

Katarzyna Wozinska - psycholog, filozof; pracuje w „Słowie” - Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego w Poznaniu (www.centrumslowo.pl). Prywatnie żona Jakuba i mama 11-miesięcznego Ignasia.

Detoksykacja dzieciństwa

Sue Palmer

Wydawnictwo Dolnośląskie

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.