e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Dieta dla dziecka - recenzja książki "Karmienie dziecka. Jak dbać o zdrową i smaczną dietę"

dodano: 11-06-2014

Po raz kolejny znakomity pediatra Brazelton oraz psychiatra Sparrow pokazują jak dbać o zdrowa dietę u dzieci, zaczynając już od pierwszych miesięcy ich życia. 

  
Dla jednych może będzie to zbiór mitów, pogłosek, a dla innych naprawdę cenna pozycja, która wskaże drogę zdrowego odżywiania i od najmłodszych lat wpoi dzieciom zdrowy tryb życia, ta książka bowiem, to swego rodzaju kompendium wiedzy o odżywianiu i co ważne, wszystko zostało poparte badaniami. 

Cała seria książek koncentruje się na zagadnieniach charakterystycznych dla pierwszych sześciu lat życia dziecka, a w ostatnim rozdziale autorzy zawsze szczegółowo omawiają problemy. Oczywiście twórcy książki zdają sobie sprawę, że każdy temat można jeszcze bardziej rozwinąć, jednak forma książki nie pozwala na zbyt długie opisy. Jedynie wskazuje i sygnalizuje problemy. Musimy także pamiętać, że książka nie może zastąpić specjalistycznej diagnozy lekarskiej ani leczenia. Dlatego też autorzy nie zarzucają czytelników niepotrzebnymi radami, a jedynie oferują wsparcie.
 
O właściwym odżywianiu maluchów musimy się jeszcze wiele nauczyć. Pamiętajmy, żeby zaciekawić dziecko jedzeniem. W porze posiłku należy stworzyć przyjemną, odprężającą atmosferę. Autorzy zwracają uwagę, że zupełnie inaczej wygląda karmienie dziecka spokojnego, a inaczej dziecka aktywnego. Pamiętajmy, żeby posiłki jeść wspólnie przy stole, a nie przed telewizorem. Wiem, że jest to oczywistość powtarzana od zawsze, ale według mnie znacząca, bo scala rodzinne więzi.  Autor wspomina także o korzyściach z karmienia butelką i piersią. Nie skłania się ku jednej opcji, jest delikatny i zawsze stwierdza, że wybór zależy od matki i jej możliwości. Sporo miejsca w książce zajmuje temat o roli ojca w karmieniu dziecka. Czy wiedzieliście, że jeśli ojciec także karmi maleństwo, to np. może trzymać inaczej łyżeczkę, dzięki czemu dziecko nauczy się dwóch różnych sposobów przyjmowania i przełykania pokarmów stałych. Autorzy postrzegają ojca, jako żartobliwego kompana, który pokaże, co i jak się robi, a przede wszystkim udowodnią, że ojcowie trochę mniej się przejmują i nie panikują, jeśli dziecko nie zjadło wszystkiego.
 
Książka została dobrze i przystępnie napisana, przede wszystkim zrozumiałym językiem, bez zbędnych naukowych nazw i oznaczeń – to ważne, bo dzięki temu rodzice chętniej sięgną po tę książkę. Znajdziemy w tej publikacji wiele rad i porad, ale musimy pamiętać, że sami podejmujemy decyzję. Zawsze natomiast możemy zasięgnąć rady pediatry, który powinien być zawsze blisko naszego dziecka.
 
Polubiłam autorów tej książki za ich bezpośredniość i konkretne informacje. Polecam.

Autor: T. Berry Brazelton, Joshua Sparrow
Tłumaczenie: Agnieszka Cioch
Tytuł: Karmienie dziecka. Jak dbać o zdrową i smaczną dietę.
Wydawnictwo: GWP
Rok wydania: 2014


 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.