e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Odrabianie pracy domowej z dzieckiem

dodano: 25-10-2011
Większość przedszkolaków wprost nie może się doczekać, kiedy wreszcie pójdzie do szkoły. Uważają się wtedy za dorosłych, gdyż w przedszkolu czas płynie głównie na zabawie, a od chwili rozpoczęcia szkoły z dumą mogą paradować z tornistrem na plecach.

Po powrocie z podstawówki dziecko czeka nie tylko wypoczynek na ulubionej kanapie – prawie codziennie dostaje bowiem do odrobienia pracę domową. Czy lubi to robić? Czy wolałoby nie myśleć o szkole i bawić się w najlepsze? Oczywiście po kilku godzinach spędzonych w ławce ma ochotę pobawić się ulubionymi zabawkami czy też pograć na komputerze. A co z obowiązkowym zadaniem domowym?

Jedne dzieci lubią odrabiać lekcje, inne nie. Samodzielna nauka jest ważna, ale uczniowie chętnie korzystają z pomocy rodziców. W sumie to czujemy się dumni, że liczą się z naszym zdaniem, że wierzą w to, iż pomożemy im z trudnymi zadaniami do rozwiązania, ale… No właśnie, jest jedno ale - gdy dziecku coś nie wychodzi, staje się nerwowe. Kiedy rodzic próbuje pomóc, mały uczeń płacze, stara się uciec od zadania. Mama lub tata wtedy także zaczynają się denerwować, że nie potrafią pomóc we właściwy sposób. Jeśli dziecko jest niestaranne, czasem trzeba dociekać, co jest zadane i trudno dowiedzieć się, czego naprawdę nauczycielka oczekiwała, zadając np. temat wypracowania.

Oczywiście odrabianie lekcji bywa przyjemne. Często jednak jest to prawdziwa szkoła cierpliwości, zwłaszcza kiedy zmęczeni po pracy marzymy o chwili spokoju. Atmosfera staje się napięta, nie potrafimy pomóc dziecku. A czasem złościmy się też na nauczycielkę, że zadaje absurdalne zadania, na które my również nie znamy odpowiedzi. Dochodzi także do sytuacji, gdy pomimo naszej pomocy dziecko dostaje z pracy domowej negatywną ocenę. To nie jest przyjemne, zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Czy uczeń będzie chciał z nami odrabiać lekcje, skoro zadanie nie zostało uznane za poprawnie wykonane?

Co zrobić by odrabianie lekcji z dzieckiem nie zamieniło się w horror? Zacznijmy od stanowiska pracy – niech biurko będzie czyste, a w pobliżu nie będzie się znajdowało nic, co mogłoby rozpraszać uwagę. Zaparzmy sobie duży kubek melisy – na pewno nie zaszkodzi, a jest szansa, że pozwoli uspokoić zszargane nerwy. Starajmy się nie denerwować, nie podnośmy głosu – na każde nasze negatywne emocje dziecko odpowie tym samym, zamknie się w sobie i nie będzie chciało w ogóle odrabiać lekcji. Chwalmy, ile się da, pochwała czyni cuda – chwalone dziecko chętniej zasiada do pracy domowej. Jeśli dziecko będzie miało blokadę i nie będzie chciało współpracować, zróbmy sobie przerwę. Poczytajmy książkę, pograjmy w grę planszową lub po prostu pójdźmy na spacer. Gdy emocje opadną, łatwiej będzie od nowa zasiąść do problemu i razem go rozwiązać.

Tak naprawdę każde dziecko jest inne i musimy to zaakceptować, uszanować. Uczeń powinien wiedzieć, że może na nas liczyć. Starajmy się by czas spędzony z dzieckiem zbliżał nas, a nie powodował frustrację. Pamiętajmy też, że rodzice nie powinni odrabiać lekcje za dziecko, ale wspierać je i naprowadzać na właściwe rozwiązania.

Beata Brzezińska, pedagog społeczny, mama dwóch chłopców

 

Opublikowane w: Uczenie się
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Umieszczone przez: Łukasz czwartek, 20 Luty 2014 14:03
    "Chwalmy, ile się da, pochwała czyni cuda – chwalone dziecko chętniej zasiada do pracy domowej"
    Na podstawie mojej wiedzy dotyczącej motywacji przesadne chwalenie może być groźne. To znaczy, gdy chwali się za wyniki, oceny, rezultaty to owszem dziecko czuje radość, ale po czasie też czuje strach w związku z zewnętrznymi wymaganiami skierowanymi na oceny, rezultaty.

    To co powinno się chwalić, to pracę dziecka, jego zaangażowanie, bo to właśnie ten proces - proces ciężkiej pracy, jest w całym życiu/rozwoju najważniejszy.

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.