e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Odczarowujemy mity o przedszkolu: Małe dziecko potrzebuje opieki mamy

dodano: 05-01-2012
To, że małe dziecko potrzebuje opieki mamy na pewno jest prawdą, jednak w wieku przedszkolnym dziecko jest już gotowe, by powoli oddalać się od „bezpiecznej bazy” – eksperymentować, podejmować różne zadania i eksplorować świat.

W najwcześniejszym okresie życia (do mniej więcej końca 1. roku życia) dziecko odczuwa potrzebę posiadania stałego opiekuna, kogoś, kto na tyle często przebywa z dzieckiem, iż zna jego potrzeby, tworzy bezpieczne, bo czytelne i przewidywalne środowisko.

W tej pierwszej relacji społecznej dziecko musi nabyć przekonania, iż dorośli są przewidywalni, że przywoływani płaczem przychodzą i przynoszą ukojenie, że ich obecność wiąże się ze spokojem i pewnością. Taka relacja określana jest mianem bezpiecznego przywiązania. Jest to kapitał dziecka na długie lata. Już w pierwszych 2-3 latach życia powoduje, że dziecko ma odwagę poznawać bliższe i dalsze otoczenie, nie obawia się oddalać od opiekuna w swych badawczych ekspedycjach do sąsiedniego pokoju, pod stół czy w drugi koniec ogrodu.

Paradoksalnie – im bardziej bezpieczne jest to przywiązanie, tym większa odwaga poznawania nowego, nieznanego i większa chęć oddalania się od tej bezpiecznej „bazy wypadowej”. Dziecko takie jest ciekawe świata, eksperymentuje, podejmuje różne zadania i wytrwale dąży do ich realizacji, ma silną motywację poznawczą.

Pójście do przedszkola daje jeszcze szersze spektrum do poznawania nieznanego. Pozostanie w domu, przy mamie, to pewne ograniczanie pola aktywności dziecka, trochę „marnowanie” tego ważnego osiągnięcia, jakim jest bezpieczne przywiązanie i jego potencjalnych, dobrych dla rozwoju dziecka, efektów.

prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska - psycholog

playdoh_ego

 

Opublikowane w: Uczenie się
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.